BANJALUKA – Dug slovenačke Ljubljanske banke štedišama u BiH, koji bez kamata iznosi oko 185 miliona dolara, mogao bi biti riješen samo u skladu sa Aneksom G Sporazuma o pitanjima sukcesije imovine bivše SFRJ.

Predviđeno je ovo u strategiji o načinima razrješenja pitanja stare devizne štednje kod Ljubljanske banke iz Slovenije, Invest banke iz Beograda i drugih stranih banaka, koju je radi definisanja stavova BiH o ovom pitanju izradila Radna grupa koju je formirao Savjet ministara BiH.

Strategijom je definisano i da Savjet ministara BiH Sloveniji i Srbiji uputi zahtjev za vraćanje stare devizne štednje iz banaka.

Pomoćnik ministra finansija i trezora BiH Zenit Kelić rekao je da se za pitanje stare devizne štednje kod Ljubljanske i Invest banke rješenje pokušava iznaći u okviru razgovora između BiH, Slovenije i Srbije.

– BiH ovaj problem želi da riješi u skladu sa Aneksom G Sporazuma o pitanjima sukcesije. Ako to ne bi bilo moguće, predviđeni su i alternativni koraci koje će BiH preduzeti – rekao je Kelić.

Osim zahtjeva za vraćanje novca, dodaje Kelić, Strategijom je predviđeno i da se organizuje susret delegacija Vlade Slovenije i Savjeta ministara BiH sa ciljem organizovanog i sistemskog rješenja povrata stare devizne štednje kod Ljubljanske banke. Predviđeno je i hitno zakazivanje sjednice međudržavnog Savjeta za saradnju BiH i Srbije sa ciljem organizovanog i sistemskog rješenja stare devizne štednje.

– Ako se ovi prijedlozi ne ispoštuju, BiH će se obratiti UN, gdje je deponovan Sporazum o sukcesiji i obavijestiti ih o nepoštivanju obaveza koja proističu iz ovih sporazuma. BiH će odlučiti i o postupku arbitraže o ovom pitanju – rekao je Kelić i dodao da je Strategijom predviđeno i da u slučaju da Slovenija ili Srbija odbiju zahtjev za vraćanje štednje BiH upozna vlade ovih zemalja da će ovo pitanje rješavati sudskim putem.

Guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić rekao je da, prema ugovoru o sukcesiji, stara devizna štednja nije predmet sukcesije nego bi trebalo da bude rješavana pod pokroviteljstvom Banke za međunarodna poravnanja – BIS Basel.

Slovenački ministar inostranih poslova Samuel Žbogar izrazio je nadu da će rješenje za Ljubljansku banku i hrvatske štediše biti pronađeno do oktobra. Slovenija želi da problem bivših štediša Ljubljanske banke s prostora bivše Jugoslavije riješi u sklopu sukcesije stare devizne štednje u okviru bazelske Banke za međunarodna poravnanja.

Razgovori

Zenit Kelić je rekao da je na sastanku predsjedavajućeg Savjeta ministra BiH Nikole Špirića i predsjednika Vlade Slovenije Boruta Pahora razgovarano o načinu i mogućnostima izmirenja stare devizne štednje kod Ljubljanske banke.

– Konkretnih rješenja još nema, a s obzirom na to da i Hrvatska i Slovenija traže mogućnosti rješenja ovog pitanja, moguće je da se problem ponovo proslijedi Banci za međunarodna poravnanja u Bazelu – kazao je Kelić.

Izvor Glas Srpske