BEOGRAD  – Generalni direktor “Srbijagasa” Dušan Bajatović rekao je da su puštene prve količine gasa iz Bugarske kroz novi srpski gasovod koji je dio “Balkanskog toka”, te da je geopolitički najvažnije to što je sada Srbija prvi put tranzitna zemlja za gas.
“Ovo nije deo `Turskog toka`, nego je to interkonektor, odnosno deo unutrašnjeg transportnog sistema Srbije, koji je u vlasništvu kompanije koja je osnovana po srpskim zakonima”, rekao je Bajatović za RTS.

On je istakao da je Srbija prvi put tranzitna zemlja za gas i da je ovo velika pobjeda Srbije, naglasivši da domaća privreda sada pruža razvojne mogućnosti, jer ovaj energent traže veliki strani, ali domaći investitori.

Navodeći da je to diversifikacija jer gas sada stiže iz pravca Mađarske i Bugarske, Bajatović je rekao da je danas utisnuto oko 140.000 metara kubnih gasa u gasni sistem Srbije.

“U Srbiji će na ulazu biti 13,88 milijardi metara kubnih gasa. Srbiji će ostati onoliko koliko joj treba, a odavde će se dalje snabdevati i Sarajevo”, rekao je Bajatović i dodao da je napravljen dobar plan za buduću ubrzanu gasifikaciju Srbije.

On je naveo da je to sada ruski gas, a potencijalno u budućnosti može biti i neki drugi, te naglasio da će Srbija zadržati strateško partnerstvu u toj oblasti sa Rusijom, odnosno ruskom kompanijom “Gasprom”.

Odgovarajući na pitanje da li će gas za građane Srbije sada biti jeftiniji, Bajatović je rekao da će od 1. januara cijena ovog energenta na bugarskoj granici biti oko 155 dolara, a da trenutno iznosi 240 dolara.

“Negde od 60 do 90 dolara u prva dva kvartala naredne godine na ulazu u Srbiju će biti jeftiniji gas za naše potrošače, nego što je to sada slučaj kada kupujete na nekoj berzi”, istakao je Bajatović.

Govoreći o snabdijevanju Evrope gasom, Bajatović je ocijenio da trenutno nema zamjene za ruski gas.

“Balkanski tok” je dio gasovoda “Turski tok”, a izgađen je kroz Srbiju od granice sa Bugarskom do mađarske granice.

Time Srbija obezbeđuje gas iz dva pravca – dosadašnjeg iz pravca Mađarske i novog iz pravca Bugarske.

Dužina magistralnog gasovoda u Srbiji je 403 kilometra od bugarske do mađarske granice, odnosno od Zaječara do Horgoša.

Gasovod “Turski tok” je projekat ruskog “Gasproma” i turskog “Botaša” koji bi trebalo da obezbIJedi stabilno snabdevanje gasom Turske, južne i jugoistočne Evrope.

Gasovod je dug 930 kilometara sa kapacitetom od 31,5 milijardi kubnih metara gasa godišnje.

Prvi krak prolazi kroz Tursku, dok drugi ide ka i Bugarskoj, Srbiji i Mađarskoj. Srbija i Bugarska taj dio gasovoda nazivaju “Balkanski tok”.