LONDON – Ukoliko Britanija 31. januara zaista izađe iz EU, to će biti samo prvi korak u veoma komplikovanom procesu.

Prvi zadatak biće trgovinski sporazum sa EU, jer Britanija želi što više njene robe i usluga u Uniji. Međutim, konzervativci su jasno istakli da Britanija mora da napusti carinsku uniju i jedinstveno tržište EU. Sve ovo će, svakako, biti jako teško sprovesti u zadatim rokovima, što će se odraziti na britansku privredu.

Kako sada stvari stoje, formalni pregovori mogli da počnu tek u martu, a sporazum mora biti donesen do juna. Velika Britanija će tada morati da odluči da li da produžiti tranzitni period – za jednu ili dvije godine, iako je Džonson još ranije odbacio tu mogućnost.

Ukoliko sporazum ne bude postignut do kraja juna, onda bi Velika Britanija mogla krajem decembra 2020. izađe iz EU. Ukoliko do sporazuma dođe, on prije stupanja na snagu mora da bude ratifikovan, što je proces koji bi mogao da traje mjesecima.

Inače, nijedan trgovinski sporazum ove veličine i složenosti nikada nije brzo postignut između Evropske unije i neke zemlje.

Govoreći o novom trgovinskom sporazumu, britanski ministar Majkl Gouv je izjavio da će dvije strane trgovinski pakt zaključiti do kraja 2020. godine.

“Bićemo u poziciji da EU napustimo prije 31. januara naredne godine, a potom ćemo s Unijom dovršiti razgovore o novom okviru o slobodnoj trgovini i prijateljskoj saradnji, koju ćemo imati već do kraja iste godine”, dodao je ministar.

Glavni evropski pregovarač Majkl Barnije sumnja da će se trgovinski sporazum brzo zaključiti. Ti će pregovori, kako je rekao prošlog mjeseca, biti “teški i zahtjevni” te je upozorio Britance da EU “neće tolerisati nepoštenu konkurentnu prednost”.

Ipak, ako ništa drugo, Džonsonova pobjeda je uklonila neizvjesnost oko Brexita koja je trajala tri godine i koja je dosta usporila britansku privredu, jer ekonomija i investitori jedino što ne vole je neizvjesnost. Takođe, eventualna pobjeda Korbina i laburista zabrinjavala je britanske privrednike, jer bi to značilo nagli zaokret ulijevo, do čega, ipak, nije došlo.

Zahvaljujući tome, britanska funta je snažno porasla i prema dolaru i prema evru.

Prema dolaru se kurs funte bio najviši u posljednjih u 19 mjeseci, dok je prema evru dostigao najviši nivo od polovine 2016. godine.

„Tržište je reagovalo na veliku pobjedu konzervativaca koja Džonsonu daje mandat za uspješan završetak Brexita. Ali, čista pobjeda mogla bi ga podstaći da zauzme nimalo fleksibilan stav u pregovorima sa Evropskom unijom. Ukoliko se pojavi opet mogućnost Brexita bez dogovora, to će ponovo uticati na funtu”, izjavio je valutni analitičar u Scotiabank, Šon Ozborn. Posljednje tri i po godine, otkako su Britanci izglasali Brexit na referendumu, prilično je usporilo petu svjetsku ekonomiju. Ali, stvari se, polako, mijenjaju,

Ekonomisti smatraju da samim time što su stvari postale dosta jasnije oko Brexita nakon izbora da to ujedno i znači da će doći do znatnog rasta u narednom kvartalu.

Britanski ekonomisti su uvjereni da će sigurno doći do određenih prolongiranja kako bi Džonson pokušao da izvuče što više iz sporazuma, ali da to neće biti predstavljeno kao klasično prolongiranje, jer je Džonson striktno protiv toga, što je naveo i u svom manifestu.

S druge strane, ekonomisti iz Sitija su uvjereni da Džonson neće pokušati da prolongira tranzicionu fazu, jer je i dobio podršku glasaća upravo zbog svog čvrstog stava oko Brexita, kao što je potvrdio i nakon objave rezultata.

„U slučaju scenarija da Velika Britanija napusti carinsku uniju i jedinstveno tržište EU 31. decembra, 2020. godine, očekujemo blagu recesiju početkom 2021. godine, jer će doći do promjena u izvoznom sektoru“, poručuju ekonomisti iz londonskog Sitija. (BLOOMBERG, Swot)