BANJALUKA – Pravo radnika na odlazak u penziju sa 65 godina starosti i 40 godina radnog staža sindikat je spreman da brani i na ulici, a rješenje za teško stanje u penzionom sistemu RS treba tražiti u suočavanju sa sivom ekonomijom, izjavila je danas predsjednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić.

Ona je naglasila da reformom penzionog sistema RS treba jasno odvojiti one koji su po osnovu rada u skladu sa zakonom stekli pravo na penziju i one koji su to pravo stekli po posebniim uslovima, ističući da bi i danas sistem funkcionisao da od 218 000 penzionera postoji bar 80 000 koji su to pravo stekli sa punom radnim stažom i godinama starosti.

        “Mora se krenuti u obračun sa sivom ekonomijom, kriminalom i korupcijom i postaviti pitanje ko je taj ko penzioniše zdrave i prave ljude koji narušavaju stanje u penzijskom fondu?”, izjavila je Mišićeva novinarima u toku stručne rasprave o Nacrtu strategije penzijskog i invalidskog osiguranja u RS.

        Ona je naglasila da se komisije za penzionisanje moraju centralizovati, a zakoni dosljedno poštovati da se ne bi dešavalo da se doprinosi uplaćuju samo na realno isplaćene plate, a ne na cijelu platu.

        “Mi želimo da oni koji danas počinu da rade znaju da njihova marka osigurava treće životno doba”, rekla je Mišićeva i dodala da oni koji rade i uplaćuju doprinose nemaju namjeru da plaćaju bilo čiji poseban status u penzionom sistemu, te da to treba da rade oni koji daju penzije tim ljudima.

        Predsjednica Saveza sindikata RS smatra da je rat i teška ekonomska situacija uveliko narušila radnu sposobnost stanovnika Srpske, te ističe da će kontrolni organi kada krenu u ozbiljnu akciju sigurno namaći bar jednu trećinu sredstava koja nedostaju za finasiranje penzionera, jer “u sivoj ekonomiji pliva čitav jedan budžet RS”.

         Božana Šljivar, predsjednica radne grupe, koja je radila na izradi strategije reforme penzijskog i invalidskog osiguranja, naglasila je da je reforma penzionog sistema izuzetno značajna, a da treba biti obazriv prilikom donošenja odluka, jer procesi nisu povratni i jednom kada se donesu odluke teško je oduzimati stečena prava.

        “Mi nismo nigdje u našem prijedlogu naveli granicu od 67 godina znači i dalje ostaje 65 godina kao dobna starosna granica. Međutim, ono što smo mi predložili i što treba staviti u zakon je to da tamo gdje do sada nisu postojale starosne granice one budu”, istakla je Šljivar.

        Ona navodi da danas imamo samo sedam odsto penzionera koji imaju puni staž osiguranja od 40 godina, te da je u nacrtu strategije predloženo da za određene privilegovane grupe u sistemu ne budu ukinute benificije, ali da se starosna granica podigne na 63 godine.

        “Naše rezultate prezentovali smo javnosti, koja treba dati ocjene, sugestije i prijedloge o tome šta je od svega prihvatljivo i šta treba pod hitno pretočiti u zakon u 2010. godini, jer vremena za odgađanje nema. Ili ćemo imati ogromne deficite u sistemu imaćemo socijalne probleme, penzioneri će biti na granci siromaštva i mi taj problem moramno adekvatno rješavati”, istakla je Šljivar.

        Savjetnik ministra rada i boračko- invalidske zaštite RS Milena Majstorović, istakla je da stanje u kojem se nalazi penzioni sistem u RS govori da su neophodne hitne promjene u ovoj oblasti.

        “Reforma prvog stuba, koja se podrazumijeva pod parametarskom reformom, neophodna je da bi se pristupilo reformi penzijskog sistema”, rekla je Majstorovićeva.

        Ona je upozorila da ukoliko se ne krene u reformu, slijedi kolaps penzijskog sistema, te da je suštinska reforma u ovoj oblasti prelazak na uvođenje kapitalnih penzijskih fondova, odnosno da se rizik prebaci i na pojedinca, a ne samo na državu.

        Na pitanje da li je penzioni sistem u kolapsu pomoćnik direktora Fonda PIO Brano Simanić je rekao da nije ovlašten da govori u ime rukovodstva Fonda.

        “S obzirom da ćemo imati sve više mladih ljudi, postavlja se pitanje ko će finansirati sve te penzije? Moraju se tražiti novi načini osiguranja”, kaže Simanić.

Izvor Agencije