BANJALUKA – Inostrane investicije u BiH za 11 mjeseci ove godine iznosile su 415 miliona evra, što je za 30 odsto manje u odnosu na isti period 2008. godine, podaci su Agencije za promociju stranih investicija u BiH (FIPA).

Osnovni uzrok smanjenja stranih ulaganja, objašnjavaju u FIPA, bio je negativan uticaj globalne ekonomske krize, posebno u sferi investiranja.

– Padu investicija u izvjesnoj mjeri doprinio je i oprezniji, odnosno usporeniji pristup privatizacionim procesima, zbog veoma nepovoljnih cijena koje su mogle postići firme koje su trebale da budu privatizovane – kažu u FIPA.

Veliki uticaj na smanjenje priliva inostranih ulaganja, objašnjavaju, imala je i složenost političkih i ekonomskih kretanja u BiH, što šalje lošu poruku ulagačima.

– Zbog nepostojanja političkog konsenzusa nema odluka o realizaciji velikih projekata, prvenstveno u oblasti telekomunikacija i energetskog sektora – ističu u ovoj agenciji.

Dodaju da su u ovom periodu u BiH najviše investirale Austrija koja je uložila 62 miliona evra, Slovenija 52, Njemačka 51, Turska 45, te Hrvatska 34 miliona evra.

U Agenciji kažu da je za 11 mjeseci ove godine najviše investirano u sektor proizvodnje i to 154 miliona evra, u sektor trgovine 95 miliona evra, te u bankarstvo 49 miliona evra.

Iduća godina, kažu, trebalo bi da donese određena poboljšanja, ali pod uslovom da se sprovedu sveobuhvatne reforme u oblasti poslovnog okruženja.

Dodaju da, iako je BiH učinila napredak u stvaranju povoljnijeg investicionog okruženja, inostrane kompanije i dalje imaju mnogo prepreka da svoj novac ulože u BiH.

– Za registraciju inostrane firme u našoj zemlji i dalje je potrebno nekoliko mjeseci, a to ne bi trebalo da bude slučaj ako želimo privući novi kapital, investicije i, na kraju, smanjiti nezaposlenost u zemlji. Određeni napredak je ostvaren u ovoj oblasti, ali on još uvijek nije dovoljan – ističu u FIPA.

Preporuke

S ciljem poboljšanja poslovnog okruženja u BiH, FIPA je dala konkretne preporuke za preduzimanje mjera koje se odnose na monetarno-kreditnu politiku, poresku politiku, politiku uvoza i izvoza, fiskalnu politiku, politiku rada i zapošljavanja i vlasnička prava, koje bi trebalo da usvoje nadležne državne, entitetske, kantonalne i lokalne institucije vlasti, a sve s ciljem da se privuku nove strane investicije koje automatski znače i nova radna mjesta, kažu u FIPA.

Izvor Glas Srpske