SARAJEVO – Više od 500.000 građana BiH nalazi se na evidencijama biroa za zapošljavanje, dok značajan broj zaposlenih nemaju uslove za dostojanstven rad i život jer plate ne primaju redovno, nemaju zdravstveno i socijalno osiguranje i rade duže nego što je propisima predviđeno.

“Kao posljedica ekonomske krize, u BiH je u ovoj godini bez posla ostalo preko 53.000 ljudi, od kojih u FBiH preko 30.000, u distriktu Brčko 1.500, te u RS oko 8.000″, rekao je predsjednik Konfederacije sindikata BiH Edhem Biber, na konferenciji za novinare održanoj povodom obilježavanja 7. oktobra, Svjetskog dana dostojanstvenog rada.

        Biber je naglasio da se “evidentno sumorna stvarnost u BiH” može prevazići dodatnim naporima na stvaranju uslova za rad i očuvanju radnih mjesta.

        “Posebno teška situacija je u Federaciji BiH /FBiH/, zbog toga što izvršna i zakonodavna vlast ne funkcionišu sinhronizovano, a što može dovesti do anarhije”, upozorio je Biber.

        Predsjednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić istakla je da se zbog krize koja je nastupila donošenjem Zakona o privatizaciji kapitala u BiH, koja je “uništila radna mjesta i radničku klasu”, te sadašnje ekonomske krize, BiH nalazi u apsurdnoj situaciji.

        “Sada se nalazimo u apsurdnoj situaciji da se borimo za stečena prava. Radno mjesto u BiH je toliko jeftino da postaje mamac za strane investitore. Zato su predstavnici sindikalnih centara iz RS, FBiH i distrikta Brčko, na današnjem okruglom stolu, pokušali napraviti strategiju kako natjerati vlasti na svim nivoima da poštuju zakone koji treba da budu isti za sve radnike”, navela je Mišić.

        Ona je ukazala na svakodnevne štrajkove u realnom sektoru zbog višegodišnjih neisplaćenih plata i nepovezanog radnog staža, navodeći da se grupa poslodavaca “ponaša kao moderni robovlasnici”.

        Mišić je navela da su učesnici današnjeg okruglog stola, između ostalog, zaključili da sve tri sindikalne centrale u BiH moraju nastaviti borbu za očuvanje dostignutih radnih prava, poštivanje Zakona o radu, poštivanje kolektivnih ugovora, kao i prava na sindikalno organizovanje koje je Evropskom socijalnom poveljom ratifikovala BiH.

        Mišić je navela da je u RS trenutno zaposleno nešto više od 260.000 lica dok je, prema podacima iz avgusta, nezaposleno 139.974 osoba.

        “Od 1. januara do kraja avgusta ove godine, kao posljedica ekonomske krize tehnološkim viškom je proglašeno 7806 radnika, sporazumni raskid ugovora potpisalo je 6006 radnika, dok je na osnovu izjava radnika i poslodavaca o prekidu radnog odnosa prestalo raditi njih 2259. Zbog prestanka rada poslodavaca 1897 radnika je ostalo bez posla, a zbog stečaja 1539″, navela je Mišić.

        Dostojanstven rad podrazumijeva rad od kojeg čovjek može da živi, rekao je predsjednik Saveza sindikata distrikta Brčko Ilija Kalajdžić, dodajući da toga u BiH nema. On je naveo primjer radnika u Brčkom koji rade više od 10 godina, a nemaju ni jedan dan radnog staža.

        “Imamo prijavljenih 16.000 zaposlenih radnika, a za 3000 koji rade u javnom sektoru i koji su na budžetu, više se uplati doprinosa nego za 13.000 u tercijalnom sektoru i privredi. To govori da su ugrožena prava radnika, kojima se najčešće ne dozvoljava ni sindikalno organizovanje”, naveo je Kalajdžić.

        Predstavnica Međunarodne konfederacije sindikata u Sarajevu Enisa Salimović istakla je da 168 miliona radnika iz 153 zemlje svijeta, koje su članice ove konfederacije, danas obilježava Svjetski dan za dostojanstven rad. Ona je naglasila da se svake godine ovaj dan obilježava u sve težim uslovima za radnike.

        Ona je istakla da je, prema određenim podacima, ove godine od posljedica finansijske i ekonomske krize bez posla ostalo više od 50 miliona radnika.

Izvor Agencije