BANJALUKA – Proces digitalne transformacije zahvatio je i prostor BiH. Koliko su zanimanja u IT sferi prosperitetna, potvrdilo se i u vremenu pandemije, jer za razliku od mnogih stanovnika planete koji su ostali bez zaposlenja, radnici u ovoj oblasti imali su pune ruke posla.

Da je pametno birala profesiju, uskladivši lične afinitete i potrebe tržišta uvjerila se Ksenija Vujović. Po završetku Elektrotehničkog fakulteta u Istočnom Sarajevu odmah je dobila posao.

“Programere ljudi uglavnom vide kako sjede za računarom i nešto rade, ali taj posao zahtijeva mnogo više jer traži veliku koncentrisanost i dosta logičnog zaključivanja”, kaže Vujovićeva, koja je zaposlena u banjalučkoj kompaniji “Prointer”.

Iz resornog ministarstva ističu da će se u godinama koje dolaze više fokusirati na prirodno-tehničke nauke.

“IKT zanimanje je jedno od najpromentnijih zanimanja. Po pokazateljima oba javna Univerziteta, iskazan je veći interes brucoša za informatičko-komunikacione tehnologije za one fakulte koji sprovode te studijske programe”, kaže Srđan Rajčević, ministar za naučno-tehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Srpske.

Ekonomisti navode da se kadrovi u IT kompanijama moraju sačuvati dobrim platama i kroz konstantno usavršavanje.

“Ukoliko se kompanija bavi jednostavnim softverima, može se računati na niže plate. Naravno, oni koji se bave složenijim softverima moraju da daju veće plate da bi zadržali odgovarajuće kadrove, a prosječna plata se kreće oko 1.500 KM”, kaže ekonomista Saša Grabovac.

I u kompaniji “Prointer” ističu da IT stručnjaci moraju biti dobro plaćeni.

“Postoje različiti opisi poslova i u skladu s tim kreće se i visina plata”, kaže Mirjana Јukić, menadžer u ovoj kompaniji.

Prema podacima APIF-a, u Republici Srpskoj se računarskim programiranjem, telekomunikacijama i izradom softvera bavi 248 kompanija. 24 privredna društva, koja se bave IT uslugama, pokazatelj su da je potražnja za ovim kadrom velika. (RTRS)