ŽABALJ – Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić otvorio je jutros, nešto poslije šest sati, u Gospođincima kod Žablja, novi gasovod u Srbiji, Balkanski tok, od bugarske do mađarske granice.

Vučić je čestitao izvođačima na ogromnom poslu koji je dobro urađen i poželio srećnu Novu godinu.

“Veliko hvala, ovo je za nas od ogromnog značaja za industriju i napredak srpske privrede i za sve stanovnike naše zemlje. Čestitam svima koji su radili. Ovo je važan dan za našu zemlju”, rekao je on.

Istakao je da je Srbija gasovodom “Balkanski tok” obezbijedila energetsku stabilnost i bezbjednost, što je važno za privlačenje novih investitora.

Vučić je u Gospođincima kazao da se sa tog mjesta razvodi gas kroz sistem primarnog i sekundarnog gasovoda.

Ukazao je da gas preko tog gasovoda Srbija nabavlja po cijeni do 155 dolara, uz mnogo niže troškove transporta, nego preko drugog gasovoda preko kojeg se do sada snabdijevali.

Vučić je podsjetio da je za dopremanje gasa preko Ukrajine i Mađarske u Srbiju naplaćivano dodatnih 30 dolara, plus 18 dolara za razvoz po našoj teritoriji.

“Samo na to smo trošili 48 dolara. A sada će to koštati između 12 i 14 dolara. Mislim da su to značajne uštede. Strateški ovo je veoma važno za nas”, rekao je on.

Imajući u vidu visoku cijenu izgradnje gasovoda, povoljna okolnost je, kaže, što će Srbije zajedno sa partnerom naplaćivati tranzitnu taksu i tako isplaćivati te troškove.

„Ovim gasom obezbeđujemo energetsku sigurnosti i dobijamo mogućnost da privučemo dodatne investitore”, rekao je.

Vučić je najavio da će gas biti doveden još u mnoge opštine u kojima ga nema, čime će dodatno biti privučeni svi koji žele da otvore fabrike.

“Nama predstoji još mnogo posla, ali ovo garantuje izvesniju i bolju budućnost. Ne znam kako će ići između Rusije i Ukrajine oko trgovinskog sporazuma, ali Srbija je uz pomoć ruskih partnera uspela da osigura snabdevanje svoje teritorije”, objasnio je.

Preko gasovoda kroz Srbiju gas će ići ka Mađarskoj i BiH, a postoji mogućnost i ka drugim zemljama u regionu.

Direktor “Srbijagasa” Dušan Bajatović rekao je jutros da su svi gasni transportni kapaciteti, 100 odsto, u Bugarskoj, Srbiji i Mađarskoj, što znači da će gas iz “Balkanskog toka” trebati Evropi.

“Ovo je veliki dan”, rekao je Bajatović i dodao da je Srbija već sada sigurna, sa smanjenjem transporta kroz Ukrajinu.

Bajatović je istakao i da je tokom izgradnje gasovoda ugrađena najsavremenija oprema, sa najsavremenijim materijalima.

On je najavio da će se razraditi planovi za ubrzanu gasifikaciju. Bajatović je naveo da će se raditi i na projektu gasne interkonekcije Niš-Dimitrovgrad-Sofija, kao i na planu izgradnje gasovoda Beograd – Banjaluka.

“Otvoriće nam se ”Horgoš”, što znači da smo radili u skladu sa svim evropskim principima. Imaćemo pristup Baumgartenu (gasnom čvorištu u Austriji) i, verovatno, Severnom toku 1 i 2”, rekao je Bajatović.

On je dodao da je sve urađeno u skladu sa evropskim normama i ispunjeno sve što je tražila Energetska zajednica, u tehničkom, kao i u komercijalnom smislu.

Dužina magistralnog gasovoda u Srbiji je 403 kilometra. U Srbiju ulazi od Zaječara i izlazi od Zajecara do Horgoša.

Prva dionica je od bugarske granice do Ćuprije, druga od Ćuprije do Dunava, treća od Dunava do Zrenjanina i četvrta od Gospođinaca do Subotice.

Balkanski tok je dio gasovoda “Turski tok”, projekta ruskog “Gasproma” i turskog “Botaša”, koji bi trebalo da obezbijedi stabilno snabdijevanje gasom Turske, južne i jugoistočne Evrope.

Gasovod je dug 930 kilometara sa kapacitetom od 31,5 milijardi kubnih metara gasa godišnje.

Prvi krak prolazi kroz Tursku, dok drugi krak ide ka Bugarskoj, Srbiji i Mađarskoj. Srbija i Bugarska taj dio gasovoda nazivaju “Balkanski tok”.

Kapacitet svakog kraka je 15,75 milijardi kubnih metara gasa. Ta količina energije dovoljna je da zadovolji potrebe 15 miliona srednjih domaćinstava. (Tanjug)