SARAJEVO – Samo u Kantonu Sarajevo bi zbog globalne ekonomske krize moglo biti ugroženo oko 200 miliona KM ulaganja u privatizovana preduzeća, rekao je Nazmija Pipić, direktor Agencije za privatizaciju KS.

I u Agenciji za privatizaciju FBiH (APF) ističu da očekuju probleme u realizaciji obaveza kupca iz kupoprodajnih ugovora, što je i ranije bilo prisutno, ali u vremenu krize dolazi više do izražaja.

Pipić je napomenuo da nema konkretnih najava kupaca firmi da neće u roku ispuniti obavezu ulaganja, ali strahova ima zbog problema u obezbjeđenju sredstava za investiranje.

"Niko nema gotov novac da ulaže već traže kredite koje sada otežano dobijaju. Pratimo oko 15 kupoprodajnih ugovora po kojima narednih godina kupci treba da investiraju oko 200 miliona KM. Očekujemo probleme u realizaciji. Ne treba zabijati glavu u pijesak, jer vidimo kakva je situacija", kaže Pipić dodajući da strahova ima u "Stupeksu" i "Domoinvestu".

Istakao je da bi raskid privatizacionih ugovora bio štetan za sve, te da bi bar ovu godinu trebalo da budu fleksibilni i produžiti rokove za ispunjenje obaveza onima koji su počeli ulagati.

Hamdija Kulović, pomoćnik direktora APF, kazao je da očekuju probleme u zeničkom "ArcelorMittalu", zavidovićkoj "Krivaji 1884", dok su se već javili u Fabrici duhana Mostar "gdje je kupac vjerovatno utvrdio da to nije pun pogodak".

"Kupac dođe u firmu ne da uloži svoj novac, nego da ga izvuče. U velikim ugovorima svašta se obeća pa se ne ispunjava, a pogotovo kada dođe kriza. Kako natjerati ‘ArcelorMittal’ da proizvodi 2,5 tone godišnje kada sada može prodati 1,5 tona. Sada kažu da će imati onoliko ljudi koliko tržište bude tražilo, a ne 4.000 radnika. Sa druge strane, Vlada FBiH je rekla da će, na primjer, učiniti sve na oslobađanju carine, da će ‘Mittal’ biti najpovlašteniji kupac i sada oni to traže", naglasio je Kulović.

Dodao je da kupoprodajni ugovori moraju uvažavati realno stanje na tržištu, te da bi mnogo operativnije bilo praviti anekse ugovora nego ići na raskid jer onda može doći do obustave proizvodnje, a ipak je nešto uloženo. Kazao je da zasad nema najava kupaca da neće moći investirati niti APF ima pokazatelje koliko bi investicija moglo biti ugroženo, ali da ih kriza svakako pogađa.

U "ArcelorMittalu" tvrde da privremene mjere za prevazilaženje ekonomske krize ne utiču na realizaciju obaveza iz ugovora, te da će investicije vezane za zdravlje, zaštitu na radu i zaštitu okoliša nastaviti provoditi. Očekuju da će se potražnja za čelikom popraviti u dogledno vrijeme, kada se globalna ekonomija oporavi od trenutne recesije.

Ekonomista Izudin Kešetović smatra da je potrebno napraviti reviziju privatizacije banaka i preduzeća, te da globalna kriza može biti samo alibi za one koji nisu ispunili uslove.

Dodao je da mi imamo samo krizu koja je produkt neefikasnosti institucija sistema, te da je privatizacija samo jedan segment ekonomskih politika koje provodi vlast i koje nisu mogle rezultirati ekonomskim razvojem.

Izvor Nezavisne novine