BANJALUKA – Direktor Centralnog registra hartija od vrijednosti Republike Srpske Dragana Tučić istakla je da će narodne obveznice biti dostupne većem broju građana jer će njihova nominalna vrijednost biti znatno niža od svih prethodno emitovanih obveznica.

Tučićeva je pojasnila da je procedura upisa i uplate osmišljena na način da se olakša i maksimalno učini dostupnom svim građanima Republike Srpske, pa će upisnice koje stvaraju mogućnost kupovine obveznice građani moći da popune na šalterima Pošta Republike Srpske.

“Obveznice su po svojoj prirodi neograničeno prenosive, to znači da vlasnik obveznica može odlučiti da tu obveznicu proda, a da ne čeka njeno konačno dospijeće”, napomenula je Tučićeva.

To podrazumijeva, dodala je, da vlasnik obveznice da nalog brokerskom društvu za prodaju svoje obveznice.

“Prodaja se vrši posredstvom berze prema trenutno aktuelnim cijenema za konkretnu obveznicu, ali svaki vlasnik obveznice će odrediti koja je to njemu prihvatljiva cijena i u skladu s tim nuditi na prodaju”, pojasnila je Tučićeva za ATV.

Ona je dodala da će država nastojati da u svakom trenutku postoji tražnja za tim obveznicama, kako bi se obezbijedila njihova maksimalna likvidnost.

“Neće biti ograničenja za građane koliki iznos oni mogu da upišu i uplate”, dodala je Tučićeva.

Za sve građane koji budu upisani kao vlasnici obveznica, Tučićeva je navela da će Centralni registar obavljati ulogu platnog agenta kao što radi u svim slučajevima kad je emitent država.

“To znači da će Centralni registar po dospijeću svakog kupona vršiti obračun pripadajućeg iznosa kamate za svakog pojedinačnog vlasnika i taj podatak dostavljati Ministarstvu finansija radi isplate”, naglasila je Tučićeva.

Ekonomista Saša Stevanović istakao je da od emitovanja narodnih obveznica očekuje pozitivne rezultate, navodeći da se ovako gradi povjerenje između države i građana.

“Ovdje vam ne treba finansijski posrednik, jer radite direktno sa državom, postajete pobvjerilac države. Kao povjerilac ćete se malo više interesovati za državu”, rekao je Stevanović.

On je naveo da činjenica da se Vlada, odnosno Ministarstvo finansija uključilo u ovu aktivnost, ukazuje da se traži novi izvor finansiranja, koji će se kombinovati sa finansijskim opismenjavanjem populacije.

Istakao je da se građanima ovim daje mogućnost da imaju alternativu štednji, a daće im se i mogućnost da direktno investiraju.

On je naglasio da će se sve više država uključivati u neke privredne tokove putem garancija, emitovanja dugova.

“Kad pogledate prethodnih deset godina, dug Republike Srpske je porastao za 1,5 milijardi KM, a štednja građana za 2,5 milijardi KM. Znači da postoji mogućnost da se dio građana uključi u investiranje u svoju Republiku”, rekao je Stevanović.

On je napomenuo da građani čuvaju novac u bankama, koje investiraju u obveznice Republike Srpske.

“Očekujem da će rezultati biti izuzetno pozitivni, jer taj novac ne može da se izgubi. Ukupni javni prihodi budžeta su sedam, osam milijardi KM, a iznos koji će biti emitovan je beznačajan za budžet”, naglasio je Stevanović. (Foto Pixabay)