BANJALUKA – Ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju RS Jasna Brkić i predstavnici šest lokalnih zajednica u RS potpisali su danas u Banjaluci memorandum o saradnji u vezi sa podsticanjem i promocijom stranih ulaganja u RS.

“Potpisali smo memorandum u namjeri da zajedničkim radom dobijemo što više stranih investicija u RS, a čiji krajnji rezultat treba da bude da dobijemo najmanje po jednu investiciju u svih šest lokalnih zajednica”, izjavila je Brkićeva novinarima nakon potpisivanja ovog dokumenta.

Ona je navela da je u prošloj kriznoj godini došlo do pada direktnih stranih ulaganja što se osjetilo i u RS, ističući da je Vlada RS zato opredijeljena da se radi zajednički jer neke stvari može riješiti republička izvršna , a neke lokalna vlast.

“Načelnici lokalnih zajednica vrlo često su u u kontaktu sa stranim investitorima i zato od njih očekujemo inicijative u kom smislu treba mijenjati neka zakonska rješenja da bi strani investitor došao u RS i realizovao svoju investiciju”, istakla je Brkićeva.

Ona je rekla da je za RS izuzetno važno što zadržava interes stranih investitora, ističući da RS ima brojne prednosti koje će u tom pogledu sigurno iskoristiti.

“Očekujemo realizaciju najznačajnijih investicija koje se odnose na dalju modernizaciju i povećanje kapaciteta Rafinerije nafte u Brodu, izgradnju malih hidrocentrala na rijeci Bosni u Doboju, kao i dalju realizaciju termoelektrane u Stanarima”, naglasila je Brkićeva.

Ona je podsjetila da je resorno ministarstvo bilo predlagač Stratergije privlačenja i razvoja direktnih stranih ulaganja u RS , koju ju parlament Srpske usvojio u junu prošle godine.

Gradonačelnik Banjaluke Dragoljub Davidović rekao je da je potpisani memorandumom od velikog značaja za svih šest lokalnih zajednica RS jer bi povećanje obima stranih investicija dovelo do većeg zapošljavanja stanovništva i podizanja kvaliteta života građana, razvoja lokalnih zajednica i RS.

“U slučaju realizacije investicija u Banjaluci ćemo učiniti sve da izađemo u susret investitorima da se procedure ubrzaju”, istakao je Davidović.

On je rekao da se prisutne barijere u RS za privlačenje stranih investicija uglavnom odnose na potrebu ubrzanja određenih procedura u geodetskoj upravi i gruntovnicama.

Davidović je naveo da Gradska uprava Banjaluke, u saradnji sa Vladom RS, radi na izgradnji poslovne zone u banjalučkom naselju Ramići s ciljem privlačenja stranih investicija.

Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Vinko Radovanović izrazio je zadovoljstvo što je ovaj grad ušao u ovaj pilot-projekat jer je njegov strateški interes privlačenje stranih investicija putem turizma, energetike i izgradnje industrijskih zona.

Načelnik opštine Trebinje Dobroslav Ćuk rekao je da je veoma zadovoljan potpisanim memorandumom, jer je saradnja Vlade RS i lokalnih zajednica Istočne Hercegovine uvijek bila na visokom nivou, te da će to biti nastavljeno i u buduće.

“Za provođenje memoranduma neophodno je mnoge zakonske regulative prilagoditi posebno po pitanju građevinskog zemljišta”, istakao je Ćuk.

Načelnik opštine Bijeljina Mićo Mićić izrazio je zadovoljstvo potpisanim memorandumom jer će lokalne zajednice na ovaj način posredstvom Vlade RS ubrzati rješavanje nekih poslova.

Memorandum u ime lokalnih zajednica potpisali su gradonačelnik Banjaluke Dragoljub Davidović, gradonačelnik Istočnog Sarajeva Vinko Radovanović, načelnici opštine Prijedor Marko Pavić, Trebinja Dobroslav Đuk, Bijeljine Mićo Mićić i zamjenik načelnika opštine Doboj Mladen Mićić.

 Potpisivanju memoranduma prisustvovao je i ministar uprave i lokalne samouprave RS Zoran Lipovac i predstavnik njemačke organizacije GTZ Kristijan Kaufhold.

Jasna Brkić rekla je i da je u RS potrebno izuzetno voditi računa o javnoj potrošnji jer će se efekti globalne ekonomske krize osjetiti i u ovoj godini.

“Vlada RS ostaće pri opredjeljenju da se u ovoj godini, koja će biti prepuna izazova i u kojoj će efekti globalne ekonomske krize biti prisutni, izuzetno vodi računa o javnoj potrošnji”, rekla je Brkićeva.

Ona je izrazila nadu da će biti ispoštovana preporuka Vlade RS o smanjenju plata u institucijama koje se finansiraju iz budžeta RS.

Brkićeva je precizirala da bi institucije koje se finansiraju iz budžeta RS trebalo da uvaže ono što je Vlada RS napravila za sve zaposlene u javnoj upravi, odnosno smanjenje plate za 10 odsto, dok je onima koji imaju najveće plate taj procenat smanjenja do 25 odsto.

Gradonačelnik Banjaluke Dragoljub Davidović, koji je i predsjednik Savjeta opština i gradova RS, rekao je da raspolaže informacijama da je ta preporuka Vlade RS provedena u svim opštinama RS.

“Postoji i druga strana medalje u toj priči, a odnosi se na to kako obezbijediti neke kadrove kao što su građevinski inženjeri hidro smjera i elektro inženjeri energetičari sa tako malim platama, zbog čega smatram da se u lokalnim zajednicama moraju definisati neka deficitarna zanimanja i njihovo finansiranje”, istakao je Davidović.

On je rekao da je trenutno punjenje budžeta grada Banjaluka na prošlogodišnjem nivou u januaru, zaključujući da treba nastojati da to punjenje bude veće.

Izvor Agencije