BANJALUKA – Dugovima pritisnuti hrvatski trgovački lanac “Pevec” zatvorio je svoj tržni centar u Banjaluci.

Radnike banjalučkog "Peveca" je na vratima dočekalo dvadesetak radnika zaštitarske agencije "Alfa Securty" i kratko obavještenje u kojem im je Uprava, po nalogu vlasnika Zdravka Peveca, poručila da ne treba da dolaze na posao i da će o svim aktivnostima biti naknadno obaviješteni. Time je sudbina 213 zaposlenih postala potpuno neizvjesna budući da se ne zna kakvo će rješenje donijeti vlasnici "Peveca" u Hrvatskoj.

Ogorčeni radnici, koji su već neko vrijeme strahovali za svoja radna mjesta, odlučili su, u iščekivanju novih informacija, da ostanu pred tržnim centrom i da bi spriječili moguće izvoženje robe.

"Nakon što već dva mjeseca nismo dobili platu i nije nam povezan radni staž u četvrtak smo obavijestili Upravu ‘Peveca’ u Zagrebu i Bjelovaru da ćemo od 1. decembra stupiti u štrajk upozorenja. Dan nakon toga nam nije dozvoljeno da uđemo na posao i poručeno da smo suvišni", kaže Predrag Janjetović, radnik banjalučkog "Peveca".

On je istakao da im se već pola godine predstavnici krovne kompanije ne obraćaju, niti znaju šta se dešava sa grupacijom "Pevec", izuzev onoga što saznaju iz medija.

"Prema zakonima RS nije moguće staviti katanac na vrata prije otvaranja stečaja, međutim, izgleda da firme iz inostranstva nisu dužne da poštuju naše zakone", kaže Janjetović.

Vijest o zatvaranju banjalučkog "Peveca" zatekla je i Borisa Marića, koji je prije četiri dana podnio ostavku na funkciju direktora ovog prodajnog objekta.

"Nemoćan sam i čekam obavještenja iz Hrvatske kao i radnici. Bez odluke vlasnika grupacije ne mogu da preduzimam nikakve aktivnosti, a upravo zbog teške situacije u firmi sam podnio ostavku", rekao je Marić.

Goran Savanović, predsjednik Granskog sindikata trgovine, turizma, ugostiteljstva i uslužnih djelatnosti RS, istakao je da Sindikat neće ostaviti radnike "Peveca" same, iako nisu sindikalno organizovani.

"O situaciji u ovom tržnom centru obaviješteni su Republička inspekcija rada, policija i poslodavac. Već smo ostvarili kontakt sa Sindikatom trgovine Hrvatske čiji su predstavnici potvrdili da i njihovi radnici ‘Peveca’ imaju iste probleme, koje treba zajednički rješavati", rekao je Savanović.

Republička inspekcija rada i zaštite na radu RS upoznata je sa trenutnom situacijom u Tržnom centru “Pevec” u Banjaluci i izvršiće kontrolu u skladu sa svojim ovlaštenjima, rekla je republički inspektor rada i zaštite na radu Radmila Puzić.

“S obzirom da radnici nisu dobili obrazloženje poslodavca o razlogu zatvaranja tržnog centra, apelujemo na poslodavca i radnike da stupe u kontakt i da mirnim putem dođu do kompromisa”, rekla je Puzićeva i dodala da su inspektori u kontaktu sa predstavnicima Granskog sindikata trgovine, turizma, ugostiteljstva i uslužnih djelatnosti Republike Srpske.

Puzićeva kaže da se u slučajevima kada radnici smatraju da su njihova prava na bilo koji način narušena trebaju obratiti Inspekciji rada i tražiti zaštitu svojih prava, navodeći da se niko od zaposlenih u “Pevecu” nije obratio inspekciji.

Iz Republičke uprave za inspekcijske poslove ističu da je Zakonom o radu RS propisano da je poslodavac, ukoliko daje otkaz ugovora o radu, dužan da to učini u pismenom obliku, da navede razloge otkaza ugovora o radu, a primjerak pismenog akta dostavi radniku.

Ministar trgovine i turizma RS Predrag Gluhaković izjavio je danas da je Vlada Srpske na strani radnika kompanije “Pevec” u Banjaluci i da će istrajati da oni budu isplaćeni za svoj rad.

        On je naveo da Vlada RS podržava aktivnosti sindikata na zaštiti prava radnika “Peveca”, koji dva mjeseca nisu dobili nikakva primanja i nije im uplaćeno ni socijalno ni penziono osiguranje.

        Ministar Gluhaković je dodao da ga je predsjednik resornog sindikata Goran Savanović informisao da će u ponedjeljak stupiti u vezu sa vlasnicima kompanije kako bi se vidjelo šta dalje.

        “Mi ćemo se u ponedjeljak zajedno sa Granskim sindikatom trgovine, turizma, ugostiteljstva i uslužnih djelatnosti RS aktivno uključiti u ovaj problem i da vidimo šta nam je činiti dalje u cilju spašavanja sudbine zaposlenih ljudi”, naglasio je ministar Gluhaković.

        On je ocijenio da je sadašnje stanje “ni na nebu ni na zemlji” i da nije riješenje.

        “Mora se znati šta sutra kada se kompanija odnosno Tržni centar otvori da li će moći da se radi ili će biti opet blokade”, rekao je ministar Gluhaković.

        Prema njegovim riječima, najveće zlo je što su radnici ostali bez posla.

        “Ovo je tržišna utakmica u kojoj najbolji pobjeđuju i opstaju. To samo pokazuje da biznismeni nekada precjenjuju svoje mogućnosti. Meni je samo žao što su to precijenili na prostoru Republike Srpske, odnosno u Banjaluci gdje je 217 radnika ostalo bez posla, jer kad neko sebe precijeni najviše stradaju oni koji rade za njega”, konstatovao je Gluhaković i dodao da je žalosno da niko iz kompanije nije došao da se obrati radnicima.

        On je rekao da je ovo i jedna poruka RS da se okrene domaćem trgovcu i domaćem proizvođaču.

        Ministar Gluhaković je naglasio da je ova situacija istovremeno opomena da se ubuduće mora voditi više računa o bonitetu i kredibilitetu kompanija koje dolaze i obaveza da se Privredna komora više i aktivnije uključi u to.

        “Svjedoci smo da je kompanija `Pevec` isti dan zatvorila nekoliko objekata u Zagrebu, Varaždinu i Banjaluci. To će sigurni imati posljedice najviše na zaposlene, a sa druge strane neodgovorno je da dođu radnici na svoja radna mjesta a tamo ih čeka služa obezbjeđenja”, rekao je Gluhaković.

Trgovački lanac "Pevec", čije je sjedište u Bjelovaru, posljednjih nekoliko mjeseci nalazi se u velikim problemima, čiji se rasplet očekuje ovih dana. Hrvatski mediji navode da "Pevec" samo bankama duguje više od 138 miliona evra, a spekuliše se da bi blokadu "Pevecovog" računa prva mogla pokrenuti država, zbog poreskog duga.

Osim toga, "Pevec" dobavljačima duguje oko 70 miliona evra. Hrvatska kompanija nije mogla servisirati svoje obaveze zbog pada prodaje usljed globalne ekonomske krize i velike zaduženosti. U sklopu mjera štednje od 3.800 zaposlenih u "Pevecu" oko 700 ih dobilo otkaz ili im nije produžen ugovor o radu. Sa predstavnicima "Peveca" u Hrvatskoj nismo uspjeli stupiti u kontakt.

Izvor Agencije