Ne postoji nijedan proizvod na svijetu čija cijena je toliko puta skakala kao što je to slučaj sa zlatom.
U proteklih 50 godina njegova cijena je povećana za više od 6.500 posto. Slikovito prikazano, da je čovjek, pojasnio je Georgi Hristov iz Tavex zlato i srebro Srbija za Politiku, investirao 1.000 dolara u zlato 1970 – ih, danas bi imao 66.000 dolara.
No, uprkos tome što zlato ide prema svojoj rekordnoj cijeni ove godine, a procjenjuje se da bi mogla dostignuti iznos od tri hiljade dolara, ono ipak nije najskuplji metal na svijetu.
Daleko ispod toga.
Najskuplji metal na svijetu je kalifornij, prvi put sintetizun 1950. godine, a skup je zbog svoje izuzetne rijetkosti i primjene u medicini, industriji i sigurnosti.
Riječ je o sintetskom elementu, što znači da se ne pojavljuje u prirodi na Zemlji i mora biti proizveden u laboratoriju. Prvi put je sintetizovan na Univerzitetu Barkeley.
Veoma je rijedak, te se svake godine proizvede samo 40 do 50 miligrama, a do kraja 2023. svjetske zalihe metala bile su oko 10 grama, podijeljene između SAD-a i Rusije, jedinih zemalja sposobnih da ga sintetizuju.
Kompleksnost u njegovoj proizvodnji čini ga nevjerovatno skupim. Proizvodi se bombardiranjem plutonija – 239 neutronima u nuklearnom reaktoru.
Dobiveni izotop kalifornij-252 zatim se odvaja od ostalih materijala i pročišćava, što je dugotrajan i skup proces. Proizvodni proces zahtijeva specijaliziranu opremu i stručnost, a potražnja za Californium-252 je relativno niska u poređenju sa drugim materijalima, što također pridonosi njegovoj visokoj cijeni.
Koristan u medicini
Trošak proizvodnje kalifornija-252 procjenjuje se na 27 miliona dolara po gramu. Osim složenog proizvodnog procesa, njegovu visoku cijenu određuju i kratko vrijeme poluraspada i relativno niska potražnja za materijalom.
Izuzetno je cijenjen i koristan u nekoliko industrija. Visoko je radioaktivan, emituje i alfa i neutronske čestice, što ga čini korisnim u raznim primjenama gdje je potreban jak izvor neutrona. Koristi se u liječenju raka za uništavanje stanica raka, te za otkrivanje i mjerenje naftnih naslaga duboko pod zemljom.
U industrijskom sektoru, kalifornij se koristi u neutronskoj radiografiji za kontrolu kvalitete materijala i zavarenih spojeva. Njegova sposobnost otkrivanja unutarnjih nedostataka čini ga nezamjenjivim u područjima kao što su konstrukcija i proizvodnja visokoprecizne opreme, prenosi Forbes.