
SARAJEVO – Evropska agencija za bezbjednost hrane, Evropska komisija i njihovi partneri širom Evrope pokrenuli su treću godinu kampanje “Zdravlje biljaka za život”, prekogranične inicijative za zaštitu zdravlja bilja i podizanje javne svijesti o njenoj važnosti za životnu sredinu, ekonomiju i svakodnevni život.
Počevši od maja, kampanja donosi novi fokus, nadograđujući napredak ostvaren u prethodne dvije godine da bi se postigao snažniji angažman unutar i van EU, navedeno je na zvaničnoj stranici Agencije za bezbjednost hrane BiH.
Sa jačim akcentom na učešću, saradnji i osnaživanju građana, ovogodišnja kampanja okuplja partnere iz 26 zemalja članica EU, pet zemalja u procesu pristupanja Uniji i Švajcarske da bi podigla svijest i podstakla kritičko razmišljanje o ključnim vezama između zdravih biljaka, životne sredine i svakodnevnih života.
Naglašavajući praktične mjere i uključivanje zajednice, kampanja ohrabruje informisane građane, ne samo da razmisle, nego i da podijele znanje i inspirišu druge da se pridruže kolektivnom naporu u zaštiti ekosistema i ekonomija.
“Biljke čine 80 odsto hrane koju jedemo, hrana su životinjama koje uzgajamo za našu ishranu i čiste vazduh koji udišemo. Zdrave biljke znače dobar poljoprivredni prinos, što utiče na dostupnost hrane i njene cijene za potrošače. Klimatske promjene i ljudske aktivnosti, kao što su trgovina i putovanja, stavljaju biljke pod veliki pritisak. Širenje biljnih štetočina i bolesti može da ima razorne ekonomske i ekološke posljedice”, navedeno je u saopštenju.
Međutim, mnogi građani nisu svjesni zašto je važno zdravlje biljaka.
“Cilj kampanje `Zdravlje biljaka za život` jeste podizanje kolektivne svijesti o rizicima za zdravlje bilja i o ulozi koju svako od nas može imati u njihovoj zaštiti”, dodaje se u saopštenju.
Ove godine, “Zdravlje biljaka za život”, će ponovno obilaziti sajmove, izložbe i škole u zemljama učesnicama.
“Zdravlje biljaka za život” je višegodišnja i multinacionalna kampanja razvijena na zahtjev Evropske komisije, a zasniva se na dubinskoj analizi percepcije i ponašanja građana u vezi sa zdravljem bilja širom EU. (Srna, Foto Pixabay)