
NEW YORK – Nvidia je objavila dobit u četvrtom tromjesečju koji su nadmašili očekivanja Wall Streeta. Kompanija je takođe dala snažne smjernice za tekuće tromjesečje.
Izvještaj i smjernice firme signaliziraju da je proizvođač čipova uvjeren da će moći nastaviti svoj istorijski niz rasta podstaknut vještačkom inteligencijom duboko u 2025. Akcije su bile nepromijenjene u produženom trgovanju.
Evo kako je kompanija prošla, u poređenju s procjenama analitičara koje je anketirao LSEG:
Prihod: 39,33 milijarde dolara naspram procijenjenih 38,05 milijardi dolara
Zarada po dionici: 0,89 USD prilagođeno naspram procijenjenih 0,84 USD
Nvidia je rekla da očekuje oko 43 milijarde dolara prihoda u prvom tromjesečju, plus ili minus 2%, u odnosu na 41,78 milijardi dolara očekivanih prema procjenama LSEG-a.
Prognoza za prvo tromjesečje podrazumijeva međugodišnji rast od oko 65% u odnosu na prethodnu godinu, što je usporavanje u odnosu na 262% godišnjeg rasta u istom periodu prethodne godine.
Glavna finansijska direktorica Colette Kress rekla je da kompanija očekuje “značajan porast” prodaje Blackwella, svoje sljedeće generacije AI čipa, u prvom kvartalu.
Neto prihod tokom tromjesečja porastao je na 22,09 milijardi dolara, ili 89 centi po dionici, u odnosu na 12,29 milijardi dolara, ili 49 centi po dionici, u istom periodu prošle godine.
Nvidia je izvijestila o bruto marži od 73% u kvartalu, što je tri boda manje na godišnjem nivou. Kompanija je rekla da je pad bruto marže posljedica novijih proizvoda za podatkovne centre koji su bili komplikovaniji i skuplji.
Zanimljivo, Nvidia je upozorila na pojačanu konkurenciju Huaweija, uprkos američkim ograničenjima za kinesku telekomunikacijsku kompanija.
U godišnjoj prijavi u srijedu, Nvidia je Huawei uvrstila među svoje trenutne konkurente, uključivši ga na popis drugu godinu zaredom. Kompanija, koju je SAD stavio na crnu listu iz razloga nacionalne bezbjednosti, nije bila među Nvidijinim konkurentima najmanje tri prethodne godine.
Nvidia je Huawei uvrstila među svoje konkurente u četiri od pet kategorija, uključujući čipove, usluge u oblaku, obradu računara i mrežne proizvode.
“U Kini postoji prilično velika konkurencija”, rekao je izvršni direktor Nvidije Jensen Huang za CNBC-jevog Jona Fortta u srijedu.
“Huawei i druge firme su… prilično snažne i vrlo, vrlo konkurentne”, rekao je Huang.
Od 2019. SAD je ograničio Huaweijevu mogućnost pristupa tehnologiji američkih dobavljača, od naprednih 5G čipova do Googleovog operativnog sistema Android.
Prihodi Huaweija premašili su 860 milijardi juana (118,27 milijardi dolara) u 2024., izvijestili su državni mediji, što je skok prihoda od 22% u odnosu na 2023. i najbrži rast od povećanja od 32% u 2016., prema izračunima CNBC-a javno objavljenih brojki. Huawei obično objavljuje svoje godišnje izvještaje u martu. (Seebiz, Foto Pixabay)