
SARAJEVO – U Federaciji BiH /FBiH/ na kraju prošle godine 5.241 privredni subjekat imao je dug po osnovu poreza, doprinosa, taksi i drugih naknada veći od 50.000 KM, a njihov ukupan dug iznosi više od 2,74 milijarde KM, dok je dug deset najvećih dužnika iznad milijardu KM.
U odnosu na kraj prošle godine, u prvom kvartalu ove godine, broj privrednih subjekata čiji je dug veći od 50.000 KM povećao se za 44, dok se ukupan dug povećao za skoro 36 miliona KM.
Najveći dužnik i dalje je Rudnik mrkog uglja “Kreka” čiji je dug 31. marta iznosio oko 171 milion KM i veći je za oko šest miliona KM u odnosu na kraj 2024. godine.
Na drugom mjestu su “Željeznice FBiH”, sa dugom od 157 miliona KM, objavila je Poreska uprava FBiH.
Treći najveći dužnik je rudnik “Zenica” sa dugom od oko 143 miliona KM i nije se mijenjao u odnosu na kraj prošle godine, slijedi rudnik “Breza” čiji je saldo duga na kraju marta iznosio oko 134 miliona KM.
Univerzitetska klinička bolnica Mostar duguje po osnovu poreza, doprinosa, taksa i drugih naknada oko 126 miliona KM, sarajevsko preduzeće “Gras” oko 108 miliona KM, a rudnik “Kakanj” oko 107 miliona KM.
Među 10 najvećih dužnika su sarajevska “Hidrogradnja” u stečaju čiji dug iznosi oko 66 miliona KM, Rudnik mrkog uglja “Abid Lolić” sa dugom od oko 52,7 miliona KM, te Željezara “Zenica” sa dugom od 45 miliona KM. (Srna, Foto Centralna banka BiH)