
BANJALUKA – Vlada Republike Srpske objavila je dodatak javnog poziva kojim se za sutrašnju aukciju nudi 2.540.500 obveznica, imajući u vidu da neke uplate građana u prvoj fazi upisa štednih obveznica nisu primljene u predviđenom roku, saopšteno je iz Ministarstva finansija Srpske.
Pravo učešća na aukciji imaju punoljetna fizička lica koja nisu državljani Republike Srpske, odnosno BiH i sva pravna lica, a upis se vrši isključivo posredstvom berzanskih posrednika, navodi se u saopštenju.
Iz Ministarstva napominju da je minimalna prodajna cijena štednih obveznica u drugoj fazi upisa 100,25 odsto nominalnog iznosa upisanih štednih obveznica, dok će konačna prodajna cijena biti formirna na aukciji kao jedinstvena ravnotežna cijena.
“Vlada Republike Srpske je, donoseći odluku o prvoj emisiji obveznica Srpske primarno namijenjenih stanovništvu /štedne obveznice/ dala saglasnost na ciljani nominalni iznos emisije od 5.000.000 KM i dozvoljeni limit od 50 odsto ciljanog iznosa emisije. Tako da ukupan iznos može biti 7.500.000 KM”, navodi se u saopštenju.
Ukoliko bude postojala veća zainteresovanost investitora za štedne obveznice od navedenog iznosa, moguće je prihvatiti sve ponude uz prethodnu saglasnost Vlade Srpske, što znači organizovanjem sjednice Vlade i donošenjem odluke o tome, navode iz resornog ministarstva.
“U prvoj fazi upisa građani Republike Srpske upisali su ciljani nominalni iznos emisije 5.000.000 KM. Veliki odziv građana je postignut i tehnički je sve uspjelo da se realizuje u predviđenom roku. Putem `Pošta Srpske` i berzanskih posrednika realizovano je 475 upisa, a prosječna vrijednost upisa iznosila je oko 10.000 KM”, podsjeća se u saopštenju.
Primijećeno je da mnogi investitori u prvoj fazi upisa nisu ostavili svoje elektronske adrese, tako da neće biti u prilici da dobiju besplatno obavještenje o sticanju obveznice, dodaje se u saopštenju.
“Preporučuje se investitorima da se jave u Centralni registar hartija od vrijednosti na telefon 051/348-710 radi provjere svojih identifikacionih podataka i prijave nedostajuće elektronske adrese. A sve to im je navedeno u upisnici”, navode iz Ministarstva finansija. (Srna, Foto Centralna banka BiH)