NEW YORK – Na Wall Streetu su cijene dionica oštro pale i u utorak, četvrti dan zaredom, jer se ulagači povlače iz rizičnijih investicija, s obzirom da bi zbog širenja koronavirusa izvan Kine privredne štete mogle biti puno veće nego što se očekivalo.
Dow Jones potonuo je 879 bodova ili 3,15 posto, na 27.081 bod, dok je S&P 500 skliznuo 3,03 posto, na 3.128 bodova, a Nasdaq indeks 2,77 posto, na 8.965 bodova.
U posljednja četiri dana ti su indeksi potonuli više od 7,5 posto, što nije zabilježeno još od masovne rasprodaje u decembru 2018. godine.
U protekla četiri dana tržišna vrijednost dionica iz sastavu S&P 500 indeksa srezana je za 2.138 milijardi dolara.
Posljedica je to jačanja strahovanja ulagača od širenja koronavirusa izvan Kine – od Južne Koreje, preko Irana, do Italije i Španjolske.
Američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) upozorio je Amerikance da bi se trebali pripremiti za moguće širenje epidemije koronavirusa u SAD, pozivajući škole, tvrtke i lokalne vlasti da razmisle o mjerama opreza, kao što je otkazivanje javnih događanja.
„Tržište uviđa da se koronavirus širi globalno, premda se čini da se rast broja zaraženih usporava”, kaže Shawn Cruz, direktor u kompaniji TD Ameritrade.
Još polovinom prošle sedmice berzovni indeksi na Wall Streetu kretali su se na rekordnim razinama jer su ulagači očekivali da će širenje koronavirusa uticati na privrede samo u prvom tromjesečju, no Cruz kaže da sada mnogi procjenjuju da će se „taj uticaj osjetiti u cijelom prvom polugodištu, a možda i duže”.
S obzirom na restrikcije u putovanjima i zatvaranje kompanija, ekonomisti širom svijeta smanjuju procjene rasta kako kineskog, tako i ostalih privreda.
U nizu zemalja snažno su pogođeni turizam, nabavni lanci i proizvodna aktivnost.
I sve više američkih kompanija upozorava da će epidemija negativno uticati na njihovo poslovanje, pa analitičari smanjuju procjene njihovih zarada.
Prema podacima kompanije The Earnings Scout, analitičari sada procjenjuju da će zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u prvom tromjesečju biti 0,1 posto manje nego godinu dana prije, dok su početkom februara očekivali da će zarade porasti za 2,5 posto.
Zbog toga ulagači povlače svoj kapital iz rizičnijih investicija, kao što su dionice, a ulažu u sigurnije, kao što su zlato i državne obveznice.
Na povlačenje ulagača s tržišta dionica ukazuje podatak da su juče na američkim burzama vlasnika zamijenile 12,2 milijarde dionica, dok je prosječni dnevni obujam u posljednjih 20 dana iznosio 7,99 milijardi.
Na nesigurnost na tržištu ukazuje i podatak da je VIX indeks ‘straha’ Čikaške burze opcija juče dodatno snažno porastao, na 27,85 bodova, najviši nivo od januara prošle godine.
To pokazuje da ulagači pojačano osiguravaju svoje portfelje od mogućeg daljnjeg pada cijena dionica.
I na evropskim su berzama cijene dionica juče oštro pale. Londonski FTSE indeks skliznuo je 1,94 posto, na 7.017 bodova, dok je frankfurtski DAX potonuo 1,88 posto, na 12.790 bodova, a pariški CAC 1,94 posto, na 5.679 bodova. (Seebiz)