TUZLA – U Tuzlanskom kantonu i dalje su otvoreni stečajni postupci u najvećih pet prijeratnih privrednih giganata, a ovaj proces uskoro bi trebalo da bude završen u Fabrici deterdženata “Dita” i Fabrici obuće “Aida”.
Dugovanja preduzeća koja su nekada zapošljavala hiljade radnika procijenjena su na više od 100 miliona maraka, a problem u onima u kojima se finalizaciji stečaja ne nazire kraj predstavlja nedostatak imovine kroz koju bi se namirila potraživanja.
Desetine firmi iz Tuzlanskog kantona nakon rata ugašene su, što zbog loše privatizacije, što zbog dugogodišnjih stečajnih postupaka koji nisu sprovođeni na adekvatan način. Među najvećim gubitnicima navedeni su radnici koji i danas muku muče s uvezivanjem radnog staža i odlaska u penziju. Zbog toga nerijetko protestuju ispred zgrade pravosudnih institucija u Tuzli.
Zbog višegodišnjih postupaka imovina u određenim kompanijama višestruko je izgubila na vrijednosti, ali među katastrofalnim primjerima nalaze se pozitivne priče, poput one u tuzlanskoj Fabrici deterdženata “Dita”, u kojoj je stečaj otvoren 18. marta 2015. godine.
Njenu imovinu kupila je tuzlanska kompanija “Bingo” po sistemu slobodne pogodbe za blizu osam miliona KM, a na radničku kapiju sada svakog jutra dolazi više od 100 osoba. Stečajni postupak u “Diti” trebalo bi da bude završen uskoro jer je Opštinski sud u Tuzli donio rješenje o glavnoj diobi, a još prije godinu dana prodata je sva imovina.
Polovinom ove godine stečaj bi trebalo da bude zaključen i u Fabrici obuće “Aida”, u kojoj je postupak otvoren u novembru 2016. godine. Te iste godine “Aidina” imovina stavljena je na prodaju za sedam miliona KM, međutim kupca je dobila tek dvije godine kasnije po duplo nižoj cijeni.
Za razliku od “Dite” i “Aide”, nepoznanica je kada će stečaj biti zaključen u nekadašnjoj Tvornici transportnih uređaja (TTU) u Tuzli, gdje je ovaj postupak otvoren 5. novembra 2015. godine. Tada je bilo zaposleno okvirno 230 radnika u fabrici koja je bila u dugovanjima od 38 miliona KM, a zdravi dio firme za prodaju procijenjen je na 22 miliona KM.
Trenutno su u najnepoželjnijem položaju radnici Fabrike obuće “Fortuna” u Gračanici i Fabrike namještaja “Konjuh” iz Živinica.
Stečaj u “Konjuhu” otvoren je u septembru 2016. godine, a do danas samo su se zabilježila gomilanja troškova ovog postupka. Vrijednost fabrike procijenjena je na 50 miliona KM, međutim sada je snižena za 20 miliona maraka.
Fabrika obuće “Fortuna” takođe je u stečaju sa dugovanjima od skoro 50 miliona KM, međutim do danas nije otvorena nijedna prodaja imovine. Vrijednost imovine procijenjena je na 10 miliona maraka, što je nedovoljno da se uveže 19 godina radnog staža radnicima koji vjeruju da bi se ova kompanija mogla revitalizovati poput tuzlanske “Dite”. Međutim, do danas strateški partner se nije pojavio. (Klix)