SINGAPUR – Cirih i Pariz potisnuli su sa vodećih pozicija Singapur i Osaku na novoj rang listi najskupljih gradova na svijetu, pridruživši se Hongkongu sa kojim dijele prvo mjesto.
Najnovije istraživanje britanskog Ekonomist Intelidžent Junita (EIU) o indeksu troškova života pokazuje da je pandemija korona virusa uticala na cijene robe i usluga u više od 130 gradova do septembra 2020, prenosi CNBC.
Prema izvještaju, skok Ciriha i Pariza na prvo mesto duguje se jačanju švajcarskog franka i evra.
„Pandemija Kovid-19 prouzrokovala je slabljenje američkog dolara, dok su zapadnoevropske i severnoazijske valute ojačale prema njemu, što je za posljedicu imalo rast cijnena robe i usluga“, kaže Upasana Dut, šefica ovog istraživanja u EIU.
Troškovi života u Njujorku se koriste kao osnovni parametar za izračunavanje ovog indeksa.
„Azijski gradovi su tradicionalno dominirali u rangiranju proteklih godina, ali je pandemija napravila rišafl na novoj rang listi“, navela je Dut.
U Singapuru, koji je sada na četvrtom mjestu, zabilježen je pad cijena usljed egzodusa stranih radnika, navodi se u izvještaju.
“Budući da se populacija ovog grada-države smanjila prvi put od 2003. godine, opala je potražnja i nastupila deflacija. Sličan trend zabilježila je Osaka, gdje potrošačke cijene stagniraju, a japanska vlada subvencioniše cijene poput javnog prevoza”, napominje se u izvještaju. Osaka dijeli peto mjesto sa Tel Avivom među 10 najskuplji gradova svijeta.
Slijede Ženeva i NJujork, a Kopenhagen i Los Anđeles zaokružuju listu vodeće svetske desetorke po visini troškova života.
Cijene većine proizvoda i usluga uglavnom su ostale nepromijenjene tokom ove godine, ali su neke kategorije bile pogođene Kovid krizom, dodaje se u izveštaju EIU.
Cijene osnovnih proizvoda kao što su hrana i voda bile su stabilne, ali je slaba tražnja dovela do oštrog pada cijena odjeće.
„Problemi u lancima snabdijevanja takođe su imali različit uticaj na različitu robu, pri čemu su u nekim gradovima rasle cijene robe za kojom je vladala velika tražnja, kao što su računari”, napominje se u izveštaju.
Prema riječima Upasane Dut, ovakvi trendovi mogli bi da se nastave i 2021. godine jer je potrošnja i dalje ograničena, što vrši pritisak na cijene. (Tanjug)