Udio proizvođača vakcina je opao u na tržištu jer su prvi izvještaji sugerisali da bi infekcije kovida koji su u vezi sa Omikron sojem mogle biti manje ozbiljne od prethodnih varijanti.
Dok su akcije Moderne pale za 13,5%, BioNTek je pao za 18,7%. Novavaks je pao za 11,6%. A Fjazer koji ima i druge segmente poslovanja, pao je za 5,1%.
Dok su vakcine Moderne i Fajzera već lansirane u nekoliko zemalja, Novavaks vakcina tek treba da bude odobrena u Sjedinjenim Državama ili Evropi. Dotična vakcina je prošlog mjeseca odobrena u Indoneziji i na Filipinima.
Iako broj pozitivnih slučajeva Omikrona naglo raste u Južnoj Africi, prema nedavnim podacima, većina ovih pacijenata nije ozbiljno bolesna i malo njih zahtjeva hospitalizaciju.
Odvojeno, američki medicinski savjetnik Entoni Fauči rekao je u intervjuu za CNN da su signali u vezi sa ozbiljnošću varijante Omikrona ohrabrujući. On je rekao da za sada ne izgleda da postoji veliki stepen ozbiljnosti infekcija izazvanih Omikronom.
Omikron soj, koji je prvi put otkriven u Južnoj Africi i Bocvani, ima veliki broj mutacija. Neke od ovih mutacija su povezane sa smanjenjem zaštite antitijela i većom transmisijom, prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (SZO).
Do sada je više od 35 zemalja širom svijeta prijavilo slučajeve Omikron varijante, ali nema prijavljenih smrtnih slučajeva.
Optimizam nadjačao strah
Optimizam investitora na Volstritu, podstaknut procjenom da rizik od omikron soja kovida možda nije tako veliki kao što se strahovalo, prelio se danas na berze širom Azije i Pacifika koje su se značajno oporavile od pada u ponedjeljak.
Indeks Hongkonške berze Hang Seng je porastao za oko 2 posto, vođen rastom cijena akcija kazina i nekretninskih kompanija kao i tehnoloških firmi.
Kineski tehnološki konglomerat Tencent je zabilježio rast vrijednosti od 2,68 odsto, a Alibaba od 10,38 procenata, nakon što je prethodnog dana zaključio trgovanje s gubitkom od skoro 6,0 posto.
Za berze u kontinentalnoj Kini, međutim, ovo nije bio uspješan dan budući da je indeks Šangaj Kompozit napredovao za samo 0,12 odsto, dok je indeks Šenžen pao za 0,48 procenata.
Nasuprot tome, japanski Nikei 225 je skočio 2,2 odsto, a podindeks Topiks za 2,0 posto. Akcije Softbanke su nadoknadile pad od ponedjeljka, kada su potonule za više od 8,0 procenata, ojačavši danas za 8,47 odsto.
U Australiji, indeks Sidnejske berze S&P/ASX 200 je porastao za skoro 1,0 odsto, a južnokorejski Kospi za 0,48 posto. Najširi indeks azijsko-pacifičkih akcija MSCI, bez japanskih, takođe je u plusu za oko 1,0 procenat.
Industrijski indeks Dau Džons je skočio za skoro 650 poena, zbrisavši gubitke iz prethodne nedelje. Tehnološki Nasdak Kompozit je prešao iz minusa u plus i zaključio trgovanje s dobitkom od 0,9 posto na 15.225,15 poena, a opšti indeks S&P 500 je napredovao za 1,1 odsto na 4.591,67 bodova.
Na robnim berzama su cijene nafte ojačale u ponedeljak za gotovo 5,0 procenta jer su strahovanja od omikron splasnula, a rast su nastavile i danas na azijskom trgovanju.
Na deviznim tržištima, dolarski indeks, koji prati vrijednost američke valute prema korpi glavni rivala, popeo se na 96,224 poena, nastavljajući uspon sa nivoa od 96,1 poena koji je dostigao na prethodnoj sesiji.
Japanski jen je dodatno oslabio prema dolaru u odnosu na ponedjeljak i trgovao se po kursu od 113,62 jena za dolar. (Telegraf biznis)