Istorija neće biti blaga u osudi američkih Federalnih rezervi u mandatu Jeromea Powella. Prvo, centralna nacionalna bankovna institucija donijela je najveću inflaciju u više decenija, a sada Ameriku usmjerava na put teškog ekonomskog prizemljenja.
Prošle godine, kada se američka privreda snažno oporavljala, Federalne rezerve (FED) su zadržale kamatnu stopu na nižoj donjoj granici i dopustile da se sveobuhvatna ponuda novca poveća za 40% u periodu od dvije godine. Slično, kada su tržišta dionica i nekretnina bili u problemima, Fed je nastavio pumpati likvidnost na tržište kupujući mjesečno 120 milijardi dolara vrijedne državne obveznice i hipotekarne vrijednosne papire, piše CNN.
“FED prestrogo pritišće kočnice”
Uspaničene rastućom inflacijom, koju su potaknule svojim potezima, Federalne rezerve sada prestrogo pritišću kočnice monetarne politike na isti način na koji su prošle godine predugo držale nogu na gasu. To sada čine podizanjem kamatnih stopa u koracima od 75 baznih bodova umjesto normalnijim koracima od 25 baznih bodova. I povlače velike količine tržišne likvidnosti ne prebacujući svoje dospjele obveznice.
Na sličan način na koji su prošle godine štampale novac i kupovale državne obveznice, sada Federalne rezerve povlače novac iz sistema zahtijevajući od Ministarstva finansija da otplati te obveznice po dospijeću.
Jedan od razloga za razmišljanje da bi pomak Federalnih rezervi prema odvažnijoj politici mogao dovesti do recesije jest taj što je takvo nešto već izazvalo pucanje balona na tržištu dionica i kredita stvorenog prošle godine. Od početka godine cijene dionica pale su za gotovo 25%, cijene obveznica pale su za oko 11%, a tržište kriptovaluta se urušava, pri čemu je bitcoin od petka izgubio četvrtinu svoje vrijednosti, a ethereum oko trećine vrijednosti.
Potrošnja građana je već ograničena
Ti su padovi rezultirali gubitkom biliona na finansijskom tržištu od početka ove godine. Koristeći pravilo Federalnih rezervi da za svaki gubitak bogatstva od jednog dolara kućanstva smanjuju potrošnju za četiri centa, dosadašnji pad vrijednosti imovine gotovo će sigurno rezultirati smanjenjem potrošnje kod građana.
Takav potencijalno veliki pad potrošnje u domaćinstvima posljednja je stvar koja je potrebna američkoj privredi koja već usporava. To je posebno slučaj u vrijeme kada je potrošnja građana već ograničena visokim cijenama benzina i hrane.
Još postoje i drugi razlozi za bojazan da bi novootkrivena agresivna monetarna politika Federalnih rezervi mogla Ameriku usmjeriti put teškog ekonomskog prizemljenja. Kao prvo, potražnja za stambenim prostorom počinje opadati kako se hipotekarne stope ponovno povećavaju.
Powell rizikuje da uđe u istoriju kao onaj koji je usmjerio Ameriku u recesiju
U međuvremenu, mnoga tržišta u nastajanju su na rubu neispunjavanja obaveza, budući da više američke kamatne stope uzrokuju repatrijaciju kapitala iz njihovih privreda, što stvara pravi pritisak na njihove nacionalne valute.
Prije nego što prihvati pozive onih koji sada traže još agresivnije politike, Powell bi mogao poslušati vlastiti savjet da treba biti skroman i okretan, osobito s obzirom na današnja vrlo krhka finansijska tržišta. U suprotnom, Powell rizikuje da uđe u istoriju ne samo kao onaj koji je pustio duha inflacije iz boce već i kao onaj koji je usmjerio američku ekonomiju u recesiju, zaključuje CNN. (Index)