Na azijskim berzama danas su cijene dionica porasle, drugi dan zaredom, pa tako prate jučerašnji rast Wall Streeta, dok je kurs evra prema dolaru zaronio na novi najniži nivo u 20 godina. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7 sati u plusu 0.8 posto.

Pritom je na Tokijskoj berzi indeks Nikkei ojačao 0.6 posto, dok su cijene dionica u Hong Kongu, Australiji, Šangaju i Južnoj Koreji porasle između 0.1 i 0.9 posto. Japanski Nikkei bio je jutros u plusu i više od 1 posto, no izgubio je dio tog dobitka nakon vijesti da je u pucnjavi teško ranjen bivši premijer Shinzo Abe.

Abe je bio poznat po svojoj izuzetno podsticajnoj privrednoj politici i bio je na čelu vlade duže od bilo kojeg drugog premijera u istoriji Japana, a i danas je visoko pozicioniran u Liberalnoj demokratskoj stranci.

Ostale azijske berze pod uticajem su jučerašnjeg rasta cijena dionica na Wall Streetu. Dow Jones ojačao je 1.12 posto, dok je S&P 500 porastao 1.50, a Nasdaq 2.28 posto. Nakon što je u prvom polugodištu S&P 500 zabilježio najveći pad još od 1970. godine, u prva četiri radna dana jula taj je indeks porastao.

Tržište se pokušava oporaviti, mada se na privrednom planu nije promijenilo ništa – inflacija je i dalje visoka, Rusija i dalje napada Ukrajinu, a američka centralna banka najavljuje daljnje povećanje kamata.

Zapisnik s nedavne sjednice Feda, objavljen u srijedu, pokazao je da se čelnici centralne banke slažu da bi na sjednici u julu trebalo dodatno povećati ključne kamatne stope za 0.50 ili 0.75 postotnih bodova, s obzirom na to da se inflacija u SAD-u kreće na najvišim nivoima u više od 40 godina, iznad 8.5 posto.

Niz posljednjih podataka pokazuje da se rast privrede usporava, pa se na tržištima najviše raspravlja o tome hoće li Fed uspjeti ‘mekano’ prizemljiti privredu ili joj prijeti recesija.

Ulagače je juče ponešto ohrabrio guverner Feda Christopher Waller kazavši da su strahovanja od recesije pretjerana, dok je James Bullard, predsjednik ogranka Feda u St. Louisu, kazao da očekuje ‘mekano’ prizemljenje privrede.

U petak će u fokusu ulagača biti izvještaj o zapošljavanju u SAD-u, iz kojeg će se moći vidjeti kakva je situacija na tržištu rada i popuštaju li inflacijski pritisci. Analitičari u anketi Reutersa procjenjuju da je u junu broj zaposlenih povećan za 268.000, dok je mjesec dana prije porastao za 390.000.

Dolar stagnira, cijene nafte pale
A na valutnom tržištu vrijednost dolara prema košarici valuta stagnira na najvišoj razini u 20 godina. Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 106.82 boda, dok je juče u ovo doba iznosio 106.87 bodova.

Pritom je kurs dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 135.75 na 135.35 jena. No, američka je valuta ojačala u odnosu na evropsku, pa je cijena evra skliznula na 1.0145 dolara, najniži nivo od kraja 2002. godine, dok je juče u ovo doba iznosila 1.0205 dolara.

Pritisak na evro posljedica je rekordno visoke inflacije i usporavanja rasta privrede eurozone, što, kažu analitičari, vodi u recesiju. Tim više što Evropska centralana banka (ECB) mora povećati kamate kako bi pokušala suzbiti inflaciju, što je i najavila.

Cijene su nafte, pak, izgubile dio jučerašnjih dobitaka. Cijena barela na londonskom tržištu oslabila je 0.37 posto, na 104.25 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0.42 posto, na 102.30 dolara. (Hina)