SARAJEVO – Iako prosječna plata u Bosni i Hercegovini bilježi rast, zaposleni u Bosni i Hercegovini realno manje zarađuju jer galopirajuća inflacija “jede” njihove zarade, izvještava Indikator.ba.
Prosječna plata u Bosni i Hercegovini dostigla je u junu vrijednost od 1.126 KM što je za 12,9 posto ili za 129 KM više nego u istom periodu prošle godine.
Rastu plata najviše je doprinijelo povećanje minimalne plate u Federaciji BiH na početku godine, kao i u Republici Srpskoj dva puta u toku ove godine. Osim toga i neki poslodavci su povećali zarade radnicima kako bi ih zadržali u vrijeme kada mnoga kvalifikovana radna snaga napušta BiH i odlazi na rad u inostranstvo.
Međutim, rast zarada u većini djelatnosti bio je manji od rasta bujajuće inflacije, tako da su radnici suštinski osiromašili.
Prema podacima Agencije za statistiku BiH u prvih šest mjeseci ove godine prosječna plata bila je 1.085 KM i za 10,7 posto ili za 105 KM je veća nego u istom periodu 2021. godine kada je bila 980 KM.
Riječ je o nominalnom rastu plate, ali realni rast, kada se oduzme efekat inflacije, koja je iznosila 11,5 posto, pokazuje da su zaposleni u stvarnosti primali platu koja je prosječno realno za 0,8 posto, odnosno za 8,70 KM “tanja” nego prošle godine.
Međutim, podatak samo za juni pokazuje još veću eroziju zarada. Naime, u ovom mjesecu prosječna plata je zbog inflacije izgubila na vrijednosti 2,9 posto odnosno realno je manja za 32,6 KM u odnosu na juni 2021. godine. To je usljed činjenice da je inflacija u junu dogurala do 15,8 posto, dok je istovremeno nominalni rast plata iznosio tek 12,9 posto.
Pogled na pojedine djelatnosti pokazuje da je inflacija “jela” plate radnika u prarađivačkoj industriji (realni pad 3,5%), građevinarstvu (realni pad 3,7 posto) itd.
Iako su u većini djelatnosti zarade realno smanjene, ima i onih koji su više zaradili. Plate su brže rasle od inflacije u poslovanju nekretninama, djelatnosti koja bilježi uspon u posljednje vrijeme, a gdje je realni rast bio 0,9 posto.
Sa 886 KM u junu prošle godine, prosječna plata narasla je u ovoj djelatnosti na 1.008 KM.
Rast brži od inflacije zabilježile su i zarade u administrativnim i pomoćnim uslužnim djelatnostima (usluge iznajmljivanja i davanja u zakup – leasing), sa realnim rastom od 0,6 posto.
Neusklađenost rasta plata sa rastom inflacije potvrđuje da radnici i njihove porodice u ovo krizno vrijeme značajno siromaše, što oni osjećaju svakodnevno u svom životu.
Tek će se u budućnosti vidjeti kakav će biti efekat mjera koje su preduzele vlasti, poput mogućnosti date poslodavcima u FBiH da isplate jednokratne novčane pomoći radnicima u maksimalnom iznosu prosječne plate bez plaćanja poreza i doprinosa.