ZAGREB – Većina radno sposobnog stanovništva u Hrvatskoj ne radi, saopštio je hrvatski Državni zavod za statistiku.

Prema podacima tog zavoda, svega 19,2 odsto radno sposobnog stanovništva je zaposleno, 47,3 odsto se broji kao neaktivno stanovništvo, a nezaposlenih je 3,5 procenata.

Radno sposobno stanovništvo čine oni sa navršenih 15 i više godina, a stopa zaposlenosti predstavlja postotak zaposlenih u radno sposobnom stanovništvu, pojašnjavaju iz zavoda za statistiku, prenosi Indeks.

Taj portal navodi da, ako se na nezaposlene gleda kao na ljude koji ne rade ne svojom krivicom, a na neaktivne kao na one koji ne žele i ne moraju da rade, onda je činjenica da većina radno sposobnih ljudi u Hrvatskoj ne radi, odnosno, onih koji ne rade je milion i 799 hiljada, a onih koji rade milion i 710 hiljada.

Nizak udio zaposlenih znači da je teret izdržavanja državnog aparata i čitavog sastava penzionog, socijalnog i zdravstvenog osiguranja, kao i drugih javnih usluga raspoređen na manji broj ljudi, a država je u takvoj situaciji prisiljena na ili relativno visoke poreze, kako bi se finansirali javni izdaci koji održavaju srazmjerno veliki broj radno neaktivnog stanovništva, ili smanjenje javnih rashoda, dodaje Indeks.