Izvršni direktori IT sektora zatražili su od svih zaposlenih u Evropskoj komisiji da deinstaliraju aplikaciju društvene mreže TikTok sa svojih službenih telefona, kao i ličnih uređaja koje koriste na poslu, pozivajući se na problem zaštite podataka.
Zahtjev zvaničnika Evropske unije za deinstaliranje kineske društvene mreže TikTok zaposleni u Evropskoj komisiji su dobili putem mejla.
„Da bismo zaštitili podatke Komisije i povećali bezbjednost naše cjelokupne sajber zajednice, uprava Evropske komisije je odlučila da se zabrani upotreba aplikacije TikTok na službenim i ličnim uređajima koji se koriste preko mreže Evropske komisije“, stoji u mejlu.
Zatraženo je da službenici to učine što je prije moguće, a najkasnije do 15. marta. Za one koji se ne pridržavaju postavljenog roka, korporativne aplikacije poput službene elektronske pošte i Skajpa više neće biti dostupne.
Mjera uvedena na osnovu zabrinutosti za bezbjednost podataka koja se odnosi na aplikaciju ima za cilj zaštitu podataka i sistema za zaštitu od potencijalnih sajber napada.
„Razočarani smo ovom odlukom, za koju vjerujemo da je pogrešno donijeta i zasnovana na zabludama. Kontaktirali smo Komisiju da im dostavimo podatke i objasnimo kako štitimo podatke 125 miliona ljudi širom Evropske unije svakog mjeseca“, rekao je portparol TikToka za Evroaktiv.
Prošlog novembra, TikTok je priznao da bi se ličnim podacima korisnika moglo pristupiti iz kineskog sjedišta. Priznanje je uslijedilo kada je Forbs otkrio da je aplikacija korišćena za špijuniranje novinara.
Kineska aplikacija je nedavno zabranjen na vladinim uređajima u Sjedinjenim Državama na državnom i saveznom nivou. Iako nijedna evropska vlada nije pratila američki primjer, navodno su holandski zvaničnici bili protiv upotrebe TikToka.
Prošlog mjeseca, generalni direktor TikToka, Šuo C Čev, sastao se sa zvaničnicima Evropske unije, koji su mu rekli da će njegovoj kompaniji trebati mnogo vremena da povrati prokockano povjerenje. (RTS)