BIJELJINA – Trenutno visoka cijena prasića pred Vaskrs na području Republike Srpske i BiH koja je dostigla desetak KM za kilogram “žive vage”, posljedica je problema koji su počeli još od pojave virusa korona, a sada su stigli “na naplatu”, rekao je Srni predsjednik Upravnog odbora svinjogojaca Republike Srpske Slobodan Perić.
“Bez obzira što smo u tom periodu imali izuzetnu pomoć Vlade Republike Srpske, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede kroz redovne, pa vanredne pomoći, otkupne mjere, došlo je do značajnog smanjenja broja krmača na tržištu Srpske za nekih čak 30 odsto”, rekao je on.

Perić je dodao da ova situacija nije samo na tržištu Srpske, već je ista i u Srbiji, Hrvatskoj i zemljama EU, gdje je takođe došlo do povećanja.

“Ovakve cijene prasadi nisu samo kod nas, nego je to globalni problem u EU, gdje je došlo za 15 do 20 odsto smanjenja broja krmača i sigurno će trebati godina, do godina i po, da se tržište pokuša oporaviti i da dođe do stabilnog snabdijevanja tržišta potrošača”, rekao je Perić.

Predsjednik Udruženje poljoprivrednika “Sela Semberije i Majevice” Savo Bakajlić smatra da nije realna trenutna cijena prasića od 10 KM po kilogramu “žive vage” u Bijeljini pred vaskršnje praznike.

On je naveo da bi cijena prasića trebalo da prati cijenu kukuruza, pa ako je njegova cijena 80 KM po 100 kilograma, onda bi kilogram prasića od oko 20 do 25 kilograma trebalo da bude osam KM.

“Trenutno je cijena kukuruza od 50-60 KM, pa bi kilogram prasića trebalo da bude šest ili sedam KM”, rekao je Srni Bakajlić.

On je naveo da je, prema njegovim saznanjima, u drugim gradovima cijena prasića i viša.

“Kod proizvođača cijena je 10 KM, a sve ostalo je do preprodavaca koji su sada podigli cijene i mislim da je to bespotrebno”, dodao je Bakajlić.

On je naveo da su poljoprivrednici smanjili svoj stočni fond jer nemaju računa da kupuju žitarice i hrane stoku, a sada je problem i što na tržištu nema dovoljno prasića.

“Nekada je pijaca u Bijeljini bila puna, pa ljudi vrate pola prasadi, a sad nije vraćeno nijedno, a da je došlo i tri puta više, bilo bi prodato”, naveo je Bakajlić.

Prema njegovim riječima, čim cijena žitarica rastu, stoka poskupljuje jer proizvođač nema računa da kupuje žitarice i da hrani stoku.