VAŠINGTON – Guverner Centralne banke BiH Senad Softić rekao je da je da je Centralna banka BiH prevazišla po svemu izazovnu 2022. godinu, te je restrukturišući portfolio, smanjila izloženost tržišnim rizicima.

Softić je u sastavu delegacije BiH, prisustvovao Proljetnom zasjedanju MMF-a i Grupacije Svjetske banke u Vašingtonu, gdje je sa predstavnicima MMF-a razgovarao o ekonomskoj situaciji u BiH, u svjetlu globalnih ekonomskih kretanja.

Na bilateralnim satancima sa zamjenikom direktora MMF-a Bo Lijem i direktorom ove finansijske institucije za Evropu Alfredom Kamerom, te ostalim visokim zvaničnicima MMF-a i Svjetske banke, razgovarano je i o izazovima visoke inflacije po ekonomiju BiH, te o odlukama monetarne politike koje se preduzimaju s ciljem očuvanja monetarne i finansijske stabilnosti.

Guverner Centralne banke je istakao da male zemlje poput BiH ne mogu učiniti mnogo u borbi protiv porasta međunarodnih tenzija niti povećanja svjetskih kamatnih stopa.

Najbolje što mogu učiniti je da se pripreme za spoljne šokove, te povećaju vlastitu otpornost na njih tako što će obezbijediti da nema značajnih makroekonomskih neravnoteža, posebno u fiskalnoj oblasti, dodao je Softić.

On je dodao da su, s tim u vezi, pravovremene strukturne reforme od izuzetnog su značaja za BiH.

“Za valutni odbor kao što je naša Centralna banka BiH najbolja politika je držati se naših glavnih principa kao garancije stabilnosti”, zaključio je Softić.

Guverner Centralne banke BiH prisustvovao je i sastanku belgijsko-holandske Konstituence, kao i sastanku zatvorenog tipa koji je direktor Sektora za Evropu MMF-a organizovao s guvernerima i ministrima finansija zemalja srednje, istočne i jugoistočne Evrope, na kojem su razmatrani ekonomski izgledi, potencijalni rizici od recesije i izazovi za Evropu za naredni period.

Na Proljetnom zasjedanju MMF-a i Svjetske banke okupiljaju se zvaničnici centralnih banaka i ministri finansija zemalja članica kako bi razgovarali o globalnoj situaciji, uključujući svjetske ekonomske izglede, iskorjenjivanje siromaštva i ekonomski razvoj.