SARAJEVO – Firme sa liste “100 najvećih kompanija u BiH” njih 692, koje zapošljavaju 153.031 radnika, ostvarile su izvoz od 10,4 milijarde KM što predstavlja povećanje od 19 odsto u odnosu na prethodnu godinu, rekao je predsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Zdravko Marinković.
Marinković je u Sarajevu, gdje je ozvaničen početak kampanje za izbor 100 najvećih kompanija u BiH i regionu, rekao da pokazatelji spoljnotrgovinske razmjene za prošlu godinu pokazuju oporavak privrede.
“Izvozno orijentisane kompanije su motor razvoja domaće ekonomije i neophodna je značajnija podrška jačanju njihove konkurentnosti. Komora će i ubuduće biti spona između privrednika i institucija vlasti, kako bi se stvorio bolji poslovni ambijent”, rekao je Marinković.
Projekt 100 najvećih, kojeg tradicionalno godišnje organizuju magazin “Poslovne novine” i firma “LRC BIS”, a suorganizator je Spoljnotrgovinska komora, i ove godine će za rezultat imati objavu finansijskih pokazatelja za više od 1.700 kompanija, prema različitim kriterijima, saopšteno je iz ovog magazina.
Završne račune za prošlu godinu entitetskim agencijama /FIA, APIF i Direkciji za finansije Brčko Distrikta BiH/ predalo je 38.002 kompanija, navodi se u saopštenju dodaje da se broj firmi svake godine povećava, ove je to za 6,3 odsto.
Direktor “Polsovnih novina” Emil Kučković rekao je da je ovaj projekat odavno prerastao BiH, tako da će se u štampanoj publikaciji “100 najvećih” naći i rang-liste najuspješnijih po prihodu iz zemalja regiona, te je pozvao sve kompanije koje nisu rangirane da se pridruže društvu najuspješnijih.
On je naveo da je u BiH u prošloj godini 38.000 kompanija predalo završne finansijske izvještaje, te dodao da je taj broj porastao za nešto više od 2.500, kao i da je ostvaren prihod skoro stotinu milijardi KM /rast sa 80 na 97 milijardi KM/.
“Ovi pokazatelji govore da je preduzetništvo `in`. Kompanije sa projekta `100 najvećih`, njih skoro 700, ostvaruju skoro 50 odsto ukupnog prihoda, odnosno 45 odsto ukupne dobiti u BiH. To je veoma bitno naglasiti jer pokazuje važnost ovih kompanija za cjelokupnu privredu BiH”, dodao je Kučković.
Direktor Projekta Alena Ahmetspahić-Fočo rekla je da se od ukupnog broja firmi, 692 ili tri odsto manje nego godinu prije, našlo na rang-listama top 100 u različitim kategorijama – po prihodu, izvozu i dobiti, a rangiranje je vršeno posebno za velike, srednje i male kompanije.
“Sve kompanije koje su se našle na listi rangiranih, dakle tih 692, ostvarile su ukupno 48,6 milijardi KM prihoda u 2022. godini, što je više za 27 odsto, te ostvarile dobit od 3,3 milijarde, što je više za 20 odsto”, naglasila je Fočo.
Konferencija je bila uvod u kampanju čije će finale biti svečanost koja će biti održana u septembru, kada će najuspješnijim u različitim kategorijama biti uručena priznanja.
Istoga dana će se na jednom mjestu okupiti više od 450 regionalnih lidera, koji će imati priliku učestvovati i razmijeniti mišljenja i iskustva na konferenciji “Zelena revolucija” /Green Revolution/. (Srna)