ZAGREB – Američka inflacija, mjerena godišnjom stopom, pala je na najniži nivo u više od dvije godine, kao rezultat usporavanja rasta troškova, ali i u odnosu na prošlogodišnju visoku bazu kada su cijene ubrzale na najviši nivo u 40 godina.
Indeks potrošačkih cijena u junu je porastao tri posto (konsenzus 3,1 posto) u poređenju s prošlom godinom, što je njegov najniži nivo od marta 2021. Na mjesečnom nivou porast je iznosio 0,2 posto.
Kad je riječ o temeljnoj inflaciji, koja ne uključuje nestabilnije cijene hrane i energije, inflacija je pala na 4,8 posto u odnosu na konsenzusnih 5,0 posto i majskih 5,3 posto. Na mjesečnom noviu rast je iznosio 0,2 posto, što je sporije od očekivanog rasta od 0,3 posto.
Iako su podaci o inflaciji bolji od očekivanja, teško je vjerovati da će značajno uticati na trenutni ciklus povećanja kamatnih stopa od strane Feda.
Dužnosnici Feda očekuju da će inflacija nastaviti padati do kraja godine, posebno troškovi stanovanja, koji čine oko trećinu indeksa. Ta je stavka u junu porasla za 0,4 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok je na godišnjem nivou skočila za 7,8 posto. Ovo mjesečno povećanje činilo je oko 70 posto povećanja ukupne inflacije, prema američkom Ministarstvu rada.
Kod ostalih stavki, cijene energenata su na mjesečnom nivou porasle za 0,6 posto, ali su niže za 16,7 posto u odnosu na jun prošle godine, kada je galon goriva na pumpama dosegao pet dolara.
Cijene hrane porasle su samo 0,1 posto mjesečno, dok su cijene polovnih vozila, koje su bile glavni pokretač rasta u ranoj fazi 2022., pale 0,5 posto.
Cijene avionskih karata pale su tri posto mjesečno, dok su na godišnje pale za 8,1 posto.
Pad mnogih stavki omogućio je rast plata: realna prosječna satnica radnika porasla je za 0,2 posto mjesečno i 1,2 posto godišnje, dok je tokom rasta inflacije kontinuirano pratila rast troškova života.
Ulagači su pozdravili izvještaj o inflaciji te je S&P 500 indeks porastao preko jedan posto, dok je Nasdaq porastao 1,4 posto. (Seebiz)