VAŠINGTON – Revolucija vještačke inteligencije mogla bi izvršiti pritisak na vlade da uvedu nove mreže socijalne sigurnosti kako bi zaštitili ljude koji izgube posao, ali se ne mogu unaprijediti, upozorava čelnica Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).

“Ako nemamo promišljenu raspodjelu dobrobiti [AI] i nejednakost dramatično raste, to može slomiti društvenu strukturu na način koji će biti vrlo nezdrav za svijet”, izjavila je direktorica MMF-a Kristalina Georgieva za Yahoo Finance Live.  “Socijalne sigurnosne mreže u svijetu vještačke inteligencije najvažnije su.”

Komentari Georgieve dolaze usred objave opsežne studije MMF-a o globalnom privrednom učinku širenja umjetne inteligencije u nedjelju. Nalazi se poklapaju sa Svjetskim ekonomskim forumom 2024. u Davosu u Švicarskoj, gdje će umjetna inteligencija biti vruća tema među tehnološkim sudionicima visokog profila kao što su suosnivač Microsofta (MSFT) Bill Gates, Sam Altman iz OpenAI-ja i CEO Salesforcea (CRM) Marc Benioff.

Te mreže socijalne sigurnosti mogle bi trebati pozamašnu količinu sredstava, ako su nalazi MMF-a ikakvi pokazatelji.

Prema MMF-u, oko 40% globalnih zaposlenih izloženo je umjetnoj inteligenciji. U naprednim gospodarstvima otprilike 60% radnih mjesta izloženo je umjetnoj inteligenciji zbog prevalencije poslova usmjerenih na “kognitivne zadatke”. Ukupna izloženost je 40% na tržištima u razvoju i 26% u zemljama s niskim dohotkom, kaže MMF.

Iako bi mnoga tržišta u nastajanju i privrede u razvoju mogli doživjeti manje trenutne poremećaje povezane s vještačkom inteligencijom, MMF obrazlaže da su također spremni kapitalizirati prednosti umjetne inteligencije. To bi moglo “pogoršati” “digitalni jaz” i “razliku u prihodima među zemljama”, zaključuje studija.

Georgieva smatra da bi starije osobe mogle osjetiti ogroman učinak širokog usvajanja vještačkom inteligencije i da će im trebati mreža socijalne sigurnosti.

“Morate biti u mogućnosti podržati one koji padnu s litice jer su njihovi poslovi izbrisani. Takođe gledamo ko je najprilagodljiviji. Očito je da su mlađe generacije, u nekim područjima žene prilagodljivije, ali u drugima manje. A starijoj generaciji možda će trebati više podrške da uhvati korak u ovom novom svijetu”, dodaje Georgieva. (Seebiz)