NJUJORK – Odgovor tržišta na slab izvještaj o radnim mjestima u julu podstakao je zabrinutost da su Federalne rezerve pogriješile držeći stope na najvišem nivou u 23 godine na svom posljednjem sastanku.
A sada se priča u nekim dijelovima svijeta ulaganja pomaknula s vremena smanjenja stopa na vrijeme recesije koja pogađa američku privredu.

No, nekoliko ekonomista i dioničkih stratega vjeruje da su rizici od recesije porasli zbog slabljenja privrednih podataka, da su tržišne akcije posljednjih nekoliko dana bile pretjerana reakcija.

U intervjuu u utorak, glavni ekonomist Apollo Global Managementa Torsten Sløk rekao je za Yahoo Finance da se na tržištu “cijene previše smanjuju”.

Ulagači su brzo prešli na cijene u više od četiri smanjenja kamatnih stopa u 2024. nakon izvještaja o zapošljavanju u petak, u odnosu na tri zabilježena nakon sastanka Feda 31. jula. Neki tržišni komentatori čak su sugerisali da bi Fed trebao smanjiti prije septembarskog sastanka.

Sløk je dodao da, s obzirom na nestabilne oscilacije viđene u tržišnim okladama na rezove Fed-a tokom proteklih nekoliko trgovinskih sesija, ulagači bi trebali uzeti s “zrnom soli” ono što tržište projicira.

Sløk je ukazao na podatke koji pokazuju da potrošači još  troše na aktivnosti kao što su letovi, ishrana u restoranima i boravak u hotelima kako bi pokazao da potrošači u ovom trenutku pokazuju malo znakova povlačenja.

“Generalno, jednostavno nema mnogo dokaza da je privreda u recesiji ili da je na putu ulaska u recesiju”, rekao je Sløk.

Najzabrinjavajući dio julskog izvještaja o zapošljavanju bio je porast stope nezaposlenosti na 4,3%, što je pokrenulo pažljivo praćeni pokazatelj recesije. Izvještaj je takođe pokazao da je mjesečni rast radnih mjesta usporen na drugu najniži nivo od 2020.

No, višem američkom ekonomistu Deutsche Bank Brettu Ryanu, izvještaj još govori istu priču o tržištu rada “koje je podržano nedostatkom otpuštanja za razliku od snažnog zapošljavanja”.

“Sadržaj porasta nezaposlenosti na neki je način drugačiji od onoga što biste inače vidjeli na početku recesije”, rekao je Ryan.

Stopa nezaposlenosti uveliko je porasla zbog povećanja ponude radne snage – ljudi koji prvi put ulaze u radnu snagu ili se tek vraćaju na posao – a ne porasta stalnih otkaza, tvrdi Ryan.

“Ne želite pretjerano reagovati na jednu podatkovnu tačku”, rekao je Ryan.

“Dakle, bez sumnje, rizici su porasli, naginjući prema tome da Fed počne s agresivnijim tempom smanjenja stopa, ali još nismo tamo.”

Na primjer, sedmični zahtjevi za pomoć nezaposlenima nedavno su dosegnli najvišu sedmičnu ocjenu u gotovo godinu dana. Ali Ryan ističe da ako uklonite Teksas, gdje su poplave izazvane uraganom Beryl raselile radnike, četverosedmični prosjek početnih zahtjeva za nezaposlene zapravo pada.

Američki ekonomist Bank of America Michael Gapen zauzeo je slično stajalište, pišući u bilješci za klijente da su bez opsežnih otpuštanja, argumenti za veliko hitno smanjenje stope zbog dinamike tržišta rada slabiji od cijena na tržištu.

“Smanjenje kamatne stope u rujnu sada je stvarna blokada, ali ne mislimo da su privredni potrebna agresivna smanjenja kakva bismo imali u slučaju recesije”, napisao je Gapen u obavijesti klijentima u ponedjeljak.

Neki stratezi oštru reakciju tržišta na ove podatke vide i kao priliku da postanu agresivniji na tržištu dionica.

BlackRock Investment Institute, pod vodstvom Jean Boivin, napisao je u ponedjeljak klijentima da misli da su strahovi od recesije “prenapuhani”.

“Mislimo da se rizična imovina može oporaviti kako strahovi od recesije popuštaju, a ubrzano povlačenje “carry trades” stabilizovana”, napisao je BlackRockov tim.

“Zadržavamo svoju pretjeranu težinu američkim dionicama, vođeni mega silom vještačke inteligencije, i vidimo da rasprodaja predstavlja prilike za kupovinu.”. (Seebiz, Foto Pixabay)