Evropska unija pokreće formalni postupak protiv kineske prodajne platforme Temu zbog zabrinutosti da ne uspijeva da spriječi prodaju ilegalnih proizvoda na internetu.

Zbog toga, poznata platforma koju mnogi obožavaju sada je otkrila svoju stranu priče.

Kako se u njihovom saopštenju najprije navodi, ekipa koja stoji iza platforme Temu, konstantno radi na ojačavanju sistema kako bi potrošači bili što bolje zaštićeni.

“Temu ozbiljno shvata svoje obaveze prema Zakonu o digitalnim uslugama (DSA), kontinuirano ulažući u jačanje našeg sistema usklađenosti i zaštitu interesa potrošača na našoj platformi. U potpunosti ćemo sarađivati s regulatorima kako bismo podržali naš zajednički cilj pružanja sigurnog i pouzdanog tržišta za potrošače “, poručeno je u saopštenju.

“Falsifikovanje je izazov za cijelu industriju”
“Dodatno, možemo potvrditi da smo u razgovorima za pridruživanje ‘Memorandumu o razumijevanju (MoU) o prodaji falsifikovane robe na internetu’, dobrovoljnom sporazumu koji omogućava Evropska komisija. Falsifikovanje je izazov za cijelu industriju, i vjerujemo da su zajednički napori ključni za napredovanje ka našim zajedničkim ciljevima zaštite potrošača i nosilaca prava”, ističe se u saopštenju.

Šta je Memorandum o razumijevanju?
Kako smo već naveli, Temu razmatra pridruživanje grupi platformi za e-trgovinu i brendova koja se bore protiv prodaje falsifikovanih proizvoda na mreži u Evropi. “Memorandum o razumijevanju”, što je dobrovoljni sporazum koji je osmislila Evropska komisija, a potpisnici uključuju Amazon, Alibabu i eBay, kao i brendove poput Adidasa i Nikea. Temu će se predstaviti na sastanku članova 11. novembra kao “potencijalni novi potpisnik”.

Podsjetimo, Evropska komisija izrazila je zabrinutost da platforma Temu, u vlasništvu kompanije PDD Holdings, krši novi Zakon o digitalnim uslugama (DSA). Glavne zabrinutosti uključuju nedovoljno jake sisteme za sprečavanje ponovnog pojavljivanja ranije suspendovanih nelegalnih trgovaca, kao i neuspostavljene efikasne kontrole nad onim što se nudi na platformi.

Zabrinutosti su iznijeli različiti organi iz Njemačke, Danske i Irske, posebno u vezi sa prodajom falsifikovanih proizvoda, farmaceutskih artikala, kozmetike i igračaka. Komisija je takođe kritikovala agresivnu prodaju sa “dizajnom koji izaziva zavisnost” i slabim sistemima za smanjenje rizika.

Ukoliko se utvrdi da Temu krši DSA, kompanija bi mogla da se suoči sa značajnim kaznama. Margrete Vestager, izvršna potpredsjednica komisije, naglasila je važnost poštovanja EU standarda i obezbjeđivanja sigurnog tržišta za potrošače, prenosi Telegraf. (Foto Pixabay)