SARAJEVO – Bosna i Hercegovina je prošle godine u trgovinskoj razmjeni poljoprivredno-prehrambenih proizvoda sa svijetom imala deficit od 3,5 milijardi konvertibilnih maraka (KM), navodi se u analizi koju je usvojio Savjet ministara.

Pored toga, pokrivenost uvoza izvozom u 2023. bila je oko 23 odsto, što dodatno ukazuje na visoku osetljivost BiH na nagle promjene i poremećaje u trgovini hranom, prenosi RTRS.

Prema pomenutoj analizi za prošlu godfinu, ukupan obim trgovinske razmjene poljoprivredno-prehrambenih proizvoda u stalnom je porastu, ali izvoz u posljednje dvije godine stagnira na nivou od milijardu KM, dok uvoz raste i dostigao je vrijednost od 4,5 milijardi KM u 2023. godini.

Poljoprivredno-prehrambeni proizvodi čine oko šest odsto u ukupnom izvozu BiH na inostrano tržište, dok uvoz iznosi oko 16 odsto, ističe se u izvještaju Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa.

BiH nema jasnu konkurentnu prednost, izuzev u mlekarskom, voćarskom i povrtarskom podsektoru, a vodeći izvozni proizvod i dalje je ulje od sjemena suncokreta, koji je zabilježio pad izvoza za 19 odsto u 2023. godini, dok je smanjen izvoz evidentiran kod bijelog šećera (za 40 odsto) i smrznute maline (34 odsto).

Oko 55 odsto uvoza poljoprivredno-prehrambenih proizvoda u BiH je iz EU, dok se na tržište EU iz BiH plasira oko 46 odsto ukupnog izvoza u tom segmentu, a najviše u Hrvatsku, Njemačku, Italiju, Sloveniju i Austriju, nešto manje u Švedsku i Francusku.

Istovremeno, oko 85 odsto ukupnog uvoza tih proizvoda iz EU na tržište BiH je iz Hrvatske, Njemačke, Italije, Poljske, Mađarske, Holandije, Austrije i Slovenije. I tržište CEFTA, gde prednjači Srbija, značajan je trgovinski partner BiH kada je riječ o trgovinskoj razmeni poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, pa BiH je na tržište CEFTA tokom 2023. godine izvezeno oko 41 odsto od ukupnog izvoza, dok je uvezeno oko 29 odsto, saopšteno je iz Savjeta ministara. (Agencije, Foto Pixabay)