SARAJEVO – Savjet ministara BiH je jednoglasno usvojilo i uputiće odmah Parlamentarnoj skupštini BiH na razmatranje po hitnoj proceduri Prijedlog zakona o organizaciji tržišta vina u Bosni i Hercegovini u novom tekstu, s oznakom ‘EI’ kao potvrdom odgovarajuće usklađenosti s pravnom stečevinom EU i međunarodnim standardima u toj oblasti.
Novi tekst zakona rezultat je dogovora nakon jučerašnje sjednice Savjeta ministara BiH na kojoj su istaknute, a danas usuglašene, određene tehničke primjedbe u vezi s skraćivanjem roka s 18 na 12 mjeseci za donošenje odgovarajućih pravilnika u toj oblasti te preciznijim definisanjem stupanja na snagu i primjene ovog zakona, saopšteno je iz Savjeta ministara.
Posebno je važno da je ostavljeno dovoljno vremena da se domaćim proizvođačima omogući neometano obavljanje spoljnotrgovinskog prometa na evropskom i svjetskom tržištu i nakon novembra 2024. godine, koji je Europska komisija odredila kao krajnji rok za usklađivanje zakonodavstva u BiH u području vina i vinogradarstva sa standardima EU.
S obzirom na značaj koji taj sektor ima u poljoprivredi i ruralnom razvitku, Savjet ministara BiH usvajanjem zakona o organizaciji tržišta vina želi obezbijediti veću konkurentnost i bolji pristup proizvođača iz BiH evropskim i svjetskim tržištima, uz bolje uslove za proizvodnju vina, usklađene s evropskim standardima.
Prijedlogom zakona utvrđuju se načela organizacije tržišta vina u BiH i preciziraju odredbe o proizvodnji grožđa i vina.
Značajan dio zakona odnosi se na sistemsko uređenje oblasti u vezi s oznakama porijekla i geografskog porijekla te na označavanje, prezentaciju i reklamiranje proizvoda vinarstva, kao i na stavljanje tih proizvoda na tržište, njihov nadzor i kontrolu, uključujući i odredbe o organskim vinima, aromatiziranim vinskim proizvodima i voćnim vinima.
Novi zakon omogućuje uspostavu Vinogradarsko-vinarskog registra, koji predstavlja temelj za oživljavanje i daljnji razvoj tog sektora u Bosni i Hercegovini.
Rješenja predložena u ovome zakonu imat će višestruki pozitivan uticaj na proizvođače grožđa i vina i njihovu potpunu registraciju za obavljanje djelatnosti, kao i na potrošače koji će imati cjelovit uvid u kvalitetu domaćih vina na tržištu i veću konkurenciju kvalitetnijih domaćih vina, a posebno u odnosu na uvozna vina i grožđe iz drugih zemalja, dodaju iz Savjetu ministara. (Swot)