Cijena bitcoina pala je za gotovo 7 odsto samo dva dana nakon spot odobrenja ETF-a. Cointelegraph istražuje zašto se cijena BTC-a popravlja.

Cijena Bitcoina pala je za 6,8% između 11. i 12. januara, potvrđujući medvjeđu teoriju o događaju u stilu prodaje vijesti koji se dogodio nakon odobrenja promptnog Bitcoin berzovnog fonda (ETF). Dugo iščekivani događaj uslijedio je nakon porasta od 75% u 90 dana koji su doveli do početnog trgovanja 11. januara. To djelimično objašnjava nedostatak uzbuđenja i kasniju korekciju cijene na 43.180 USD.

Trgovci se sada pitaju postaju li ulagači medvjeđe raspoloženi nakon višestrukih neuspjelih pokušaja probijanja iznad 47.000 dolara u prošloj sedmici.

S jedne strane, postoji neko obrazloženje iza straha, što znači da bi kreatori tržišta i kitovi koji su pokušali prednjačiti kod spot izdavatelja ETF-a kupovinom prije lansiranja mogli biti prisiljeni prodavati s gubitkom – ako je ova hipoteza valjana. Nadalje, Bitcoin rudari bi se mogli osjećati pod pritiskom da prodaju neke od svojih posjeda s obzirom na to da prepolovljenje stiže za manje od 100 dana, piše Cointelegraph.

Bez obzira na to koliko je profitabilna operacija rudarenja Bitcoina, smanjenje subvencije za blok od 50% značajno će uticati na marže. Prema Bitcoin Newsu, odljev rudara dosegao je šestogodišnji maksimum jer je BTC u vrijednosti od 1 milijarde dolara poslano na berze.

Međutim, kao što pokazuju podaci CryptoQuanta, nekolicina drugih vrhunaca u prenosima BTC-a od rudara poklopila se s najnižim cijenama u junu 2022., novembru 2022., martu 2023. i avgustu 2023. Ovi bi podaci mogli uliti povjerenje u bikove, ali bi mogli biti i slučajnost. Nema obrazloženja za odnos između neto tokova Bitcoin rudara i kratkoročne cijene BTC-a, a isti grafikon takođe prikazuje višestruke slučajeve velikih prenosa bez značajnog uticaja na cijenu.

Da bismo shvatili okreću li trgovci medvjeđi pad, treba analizirati bitcoinove derivate. Za početak, ukupni otvoreni interes za terminske ugovore porastao je za 14% na 446 500 BTC sa 392 130 5. januara, što znači da interes ulagača za pozicije poluge nije izblijedio, niti je na njega negativno uticala likvidacija. Vrijedno je napomenuti da je CME apsolutni lider sa 135,480 BTC ugovora, 30% tržišnog udjela.

Zatim treba analizirati jesu li maloprodajni trgovci koji koriste polugu uticali na akciju cijene. Trajni ugovori, takođe poznati kao inverzni swapovi, uključuju ugrađenu stopu koja se obično ponovno izračunava svakih osam sati.

Pozitivna stopa finansiranja ukazuje na povećanu potražnju za polugom među dugim (kupovnim) pozicijama.

Podaci pokazuju da se stopa finansiranja BTC fjučersa stabilizirala na samo 0,2% sedmično od 4. januara, što ukazuje na uravnoteženu potražnju za polugom između dugih i kratkih transakcija (prodaja). U suštini, nedavnu rasprodaju nisu uzrokovali trgovci na malo koji su koristili prekomjernu polugu, niti se ti ulagači klade na pad cijene.

Trgovci takođe mogu procijeniti tržišno raspoloženje mjerenjem ide li više aktivnosti kroz pozivne (kupovne) opcije ili putne (prodajne) opcije.

Omjer put-to-call od 0,70 ukazuje na to da otvorene kamate na put opciju zaostaju za više bikovskim pozivima i stoga su bikovske. Nasuprot tome, pokazatelj od 1,40 favorizira put opcije, što se može smatrati medvjeđim. (Seebiz)