BERLIN – Najveće američke banke poput Citigroup, Wells Fargo, Bank of America, Goldman Sachs und JP Morgan su ove nedjelje objavile dobiti u ukupnoj visini od 108 milijardi dolara.

Samo je JP Morgan ostvario dobit od 31 milijarde dolara. Pogled na ove brojke budi strah za najveću njemačku banku, Deutsche Bank, čija je aktuelna vrijednost na berzi procijenjena na svega 15 milijardi evra. I tu se u bliskoj budućnosti neće ništa promijeniti. Analitičari procjenjuju da bi za 2018. Deutsche Bank mogao ostvariti dobit od 400 miliona. Toliko JP Morgan zaradi u pet dana.

Deutsche Bank bi mogla biti zabrinuta i zbog činjenice da je u posljednje vrijeme trgovanje obveznicama, devizama i sirovinama konkurentima iz SAD-a zadavalo glavobolje. A upravo u tom sektoru je Deutsche Bank prošle godine bila koliko-toliko uspješna.

Uprkos činjenici da je vrijednost dionica najvećeg njemačkog kreditnog instituta pala sa 100 evra (2006.) na ispod 10 evra 2018., Deutsche Bank se još u Evropi ubraja među vodeće banke. Tome pridonose velike rezerve, kontrola troškova kao i činjenica da je banka bez većih kreditnih rizika, kako je to na nedavnom skupu poslovodnog odbora rekao njegov šef Christian Sewing. I pravni rizici, što je proteklih godina Deutsche Bank otežavalo poslovanje i donijelo visoke kazne, su smanjeni na minimum.

„Želimo da otklonimo sve nejasnoće povezane s Panama Papers”, rekao je Sewers. To se odnosi i na prijeteći slučaj trule Danske Bank i sumnje u pranje novca.

„Mi smo najveća banka najveće evropske ekonomije”, zaključio je šef Deutsche Banka.

No veličina nije garancija kvaliteta nego prije može poslužiti kao prijetnja (Too big to fail).

A Deutsche Bank bi mogla postati još veća ukoliko se obistine nagađanja o spajanju s drugim njemačkim bankarskim divom, Commerzbankom. Kako piše dnevnik Handelsblatt, ovu fuziju potiče njemačka vlada koja još, kao posljedicu finansijske krize, posjeduje 15 posto Commerzbank-a. Glasine oko spajanja su djelovale pogodno i na razvoj vrijednosti dionica Deutsche Banka. No tim planovima se protive neki jaki dioničari banke.

Ovakvom slijedu događaja se protive i sindikati koji strahuju od mnogobrojnih otpuštanja. „Obje banke imaju svoje specifične probleme koji se ne rješavaju jednostavnim spajanjem. Ovakva nova banka bi godinama bila koncentrisana na vlastite probleme, a to ne bi nikom donijelo ništa dobro”, smatra Stephan Szukalski, predsjednik sindikata DBV.

No s obzirom na veliki pritisak američke konkurencije i promjenama uslova re-finansiranja za banke, svi su složni oko toga da se oko Deutsche Bank uskoro nešto drastično mora promijeniti. Ali pitanje je – šta.

(Deutsche Welle, SEEbiz)

что наносят перед тональным кремомкосметика для макияжаEffective pr campaigngrazella