Na valutnim tržištima, vrijednost dolara je prema košarici valuta skliznula s najviših nivoa u sedam sedmica.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 102.40 bodova, dok je juče u ovo doba iznosio 102.50 bodova.

Pritom je kurs olara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 148.45 na 147.80 jena.

Američka je valuta oslabila i u odnosu na evropsku, pa je cijena evra dosega 1.0980 dolara, dok je juče u ovo doba iznosila 1.0970 dolara.

Cijene su nafte, pak, oštro pale, nakon jučerašnjeg snažnog rasta. Cijena barela na londonskom tržištu oslabila je jutros 1.47 posto, na 79.75 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 1.54 posto, na 75.95 dolara.

Na kineskim su berzama u utorak, prvog radnog dana nakon višednevnih praznika, cijene dionica snažno porasle, zahvaljujući nedavnim privrednim podsticajima, no u Hong Kongu su oštro pale.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 7.00 sati u minusu oko 1 posto.

Pritom je japanski Nikkei indeks skliznuo 1.2 posto, dok su cijene dionica u Australiji, Južnoj Koreji i Hong Kongu pale između 0.2 i 5.6 posto. U Šangaju su, pak, skočile gotovo 5 posto.

Na samo početku trgovanja u Šangaju su berzovni indeksi skočili više od 10 posto, na najviše nivoe u više godina, no kasnije su dobici splasnuli.

Tako je prvog radnog dana nakon višednevnih praznika nastavljen snažan rast cijena dionica, koji su nedavno podstaknule kineske vlasti uvođenjem novih monetarnih i fiskalnih podsticaja, najvećih od pandemije, kako bi ubrzale rast privrede i suzbile krizu na tržištu nekretnina.

U Hong Kongu je, pak, Hang Seng indeks na početku današnjeg trgovanja potonuo više od 10 posto, da bi se kasnije gubici smanjili.

Posljedica je to povlačenja zarade s tržišta, nakon što su prošle sedmice cijene dionica snažno porasle.

Na ostalim azijskim berzama trguje se oprezno jer je ulagače pokolebao jučerašnji pad Wall Streeta. Dow Jones indeks oslabio je, naime, 0.94 posto, dok je S&P 500 skliznuo 0.96, a Nasdaq indeks 1.18 posto.

Tako su Dow Jones i S&P 500 skliznuli s rekordnih nivoa, što je, među ostalim, posljedica smanjenih izgleda da će Fed nastaviti s oštrim smanjenjem kamata, nakon što ih je u septembru srezao za 0.50 postotnih bodova.

U petak objavljeni podaci pokazali su da je situacija na američkom tržištu rada bolja nego što se mislilo, pa Fed ne treba žuriti s podsticanjem rasta privrede.

Osim toga, zbog eskalacije sukoba na Bliskom istoku, između Izraela i Irana, cijene nafte već danima snažno rastu, što bi moglo izazvati jačanje inflacije.

Zbog toga se na tržištu procjenjuje da su izgledi da će Fed u novembru srezati kamatne stope za daljnjih 0.50 postotnih bodova spali na samo 15-ak posto.

Puno je izglednije da će kamate biti smanjene za 0.25 postotnih bodova. (Index.hr-Foto Pixabay)