LONDON – Svjetska banka upozorila je zemlje u razvoju da bi visoki troškovi zaduživanja mogli dramatično da utiču na to da podstaknu trenutno spor ekonomski rast.
Najnovije upozorenje te finansijske institucije dolazi nakon što je prodaja međunarodnih obveznica vlada na tržištima u razvoju dostigla rekord od 47 milijardi dolara u januaru, prenosi Rojters.
Zamjenik šefa Svjetske banke Ajhan Kose poručio je pojedinim državama da se, kada je riječ o pozajmljivanju, “sve dramatično promijenilo i da njihove privrede moraju da rastu mnogo brže”.
“Da imam hipoteku sa kamatom od 10 odsto, bio bih zabrinut”, poručio je on.
Kose je dodao i da bi se moglo ispostaviti kako je brži rast nedostižan. Podaci koje je objavio Institut za međunarodne finansije pokazuju da je nivo svjetskog duga dostigao novi rekord od 313 biliona dolara u 2023. godini.
Pored toga, odnos duga prema BDP-u, koji ukazuje na sposobnost zemlje da vrati dugove, u zemljama u razvoju takođe je ponovo drastično porastao, što povlači nove pritiske na takve ekomonije.
Svjetska banka je upozorila u svom izvještaju, objavljenom u januaru, da je svjetska ekonomija imala tokom 2020-2024 najslabiji učinak u pola decenije u posljednjih 30 godina, čak i ako bude izbjegnuta recesija.
Očekuje se da će u 2024. svjetski rast usporiti treću godinu zaredom na 2,4 odsto, prije nego što će porasti na 2,7 odsto u 2025, što je i dalje dalje znatno ispod prosjeka od 3,1 odsto iz 2010-ih, pokazao je izvještaj Svjetske banke. (