BRISEL – Predstavnici Evropske unije (EU) saopštili su danas da planiraju uvođenje carine od devet odsto na električna vozila (EV) kompanije Tesla koja su proizvedena u Kini.
Za Teslu je ovo relativno dobrodošla vijest pošto će plaćati nižu carinu u odnosu na druge proizvođače automobila u Kini, prenosi Blumberg.
Zvaničnici Evropske unije smatraju da Peking daje manje subvencija kompanijama u stranom vlasništvu kao što je Tesla, tako da se ova situacija odrazila i na niže carine za američkog proizvođača EV.
Predložene carine Evropske unije su malo revidirane u odnosu na prethodni prijedlog, tako da će se na automobile kineske firme Bi-Vaj-Di (BYD) ubuduće odnositi dodatna carina od 17 odsto, kompanija Gili će plaćati 19,3 odsto, a SAIC 36,3 odsto.
Ostali kineski proizvođači automobila će plaćati carine od 21,3 odsto, dok kompanije koje nisu sarađivale u istrazi EU o subvencijama očekuje carina od 36,3 odsto.
Ove carine bi mogle da budu nametnute na već postojeću carinu na uvoz kineskih EV koja iznosi 10 odsto. Brisel i Peking su proteklih mjeseci vodili razgovore kako bi istražili da li se može naći alternativno rješenje za uvođenje carina. EU je rekla da svako rješenje mora da bude u skladu sa pravilima Svjetske trgovinske organizacije i da se pozabavi osnovnim pitanjem subvencija.
Kina tvrdi da su carine Evropske unije protekcionističke i zaprijetila je da će uzvratiti vlastitim mjerama u drugim sektorima. Ako kvalifikovana većina država članica EU ne blokira usvajanje carina na obavezujućem glasanju, Evropska komisija će objaviti konačnu uredbu o carinama do 30. oktobra.
U tom slučaju bi carine na uvoz kineskih EV u Evropsku uniju ostale na snazi narednih pet godina, a mogle bi da budu i produžene nakon isteka tog roka.