LONDON – Dolar je na silaznoj putanji danas i povećava minus u odnosu na četvrtak, kada je zabilježio najveći jednodnevni pad u posljednjih sedam godina poslije objave podatka da je inflacija u SAD usporila u oktobru, što je ublažilo vjerovatnoću da će Federalne rezerve nastaviti s agresivnim povećanjem ključne kamate.
Prema jučerašnjin zvaničnim podacima, potrošačka inflacija u SAD je oktobru iznosila 7,7 posto na godišnjem nivou, što je njen najsporiji rast od januara i manji od tržišnih prognoza da će iznositi 8,0 procenata.
Dolar je u četvrtak registrovao najveći jednodnevni pad od kraja 2015, povučen smanjenjem prinosa na američke državne obveznice, dok su druge valute – jen, funta, evro – porasle.
Evro je nastavio uspon od prethodnog dana, kada je uzletio za 2,0 procenta prema dolaru, pri čemu je danas ojačao za još 0,3 odsto na 1,0245 dolara, što je njegova najviša vrijednost od avgusta.
Dolarski indeks, koji mjeri vrijednost američke valute prema korpi glavnih rivala, potonuo je za skoro 0,5 posto, dok je vrijednost rizične imovine, uključujući akcije, valute zemalja u razvoju i robu, porasla. Usporavanje američke inflacije, iako pozitivno za zajmoprimce, prema mišljenju analitičara odražava ambijent ekonomskog usporavanja SAD.
Dolar je ove godine porastao za 12 posto prema korpi rivalskih valuta, u svjetlu FED-ove odlučne akcije da inflaciju, koja je ranije ove godine dostigla skoro dvocifrenu vrijednost, vrati na ciljani nivo od 2,0 odsto.
Druge centralne banke su sljedile primjer FED-a, sa izuzetkom Banke Japana, što je rezultiralo najvećom padom jena u odnosu na dolar od 1979. godine.
Dolar, koji je prema jenu ojačao 22 posto ove godine, najviše od 1979. kada je porastao za 24 procenta, spustio se danas prema japanskoj valuti za 0,3 odsto na 140,60 jena.
Apetit investitora za ulaganje u rizičnu imovinu dodatno je podstakla odluka kineskih zdravstvenih vlasti da ublaže neke od strogih mjera kovid ograničenja u zemlji, među kojima je i skraćenje perioda karantina za obolele od korone i za putnike koji dolaze u Kinu.
To je doprinijelo da juan skoči danas za čak 1,3 procenta na 7,0592 juana za dolar, na najviši nivo u poslednjih više od mesec dana.
Britanska funta je smanjila dio noćašnjih gubitaka prema dolaru nakon objave podatka da je privredni pad u trećem kvartalu bio manji nego što se očekivalo, iako se zemlja nalazi na pragu ulaska u recesiju, za koju se procjenjuje da će biti dugotrajna.
Funta je porasla za 0,1 procenat na 1,1718 dolara, dok je prema evru pala za 0,4 posto na 87,40 penija.
Kriptovalute su pod snažnim pritiskom usljed trenutnih previranja nakon kolapsa berze FTX. Izvorni token ove berze, FTT, pao je za 9,0 posto na 3.366 dolara, a od početka ovog mjeseca bilježi gubitak vrijednosti od skoro 90 procenata.
Bitkoin je takođe danas oslabio za 1,2 odsto na 17.344 dolara. Najstarija kriptovaluta na svijetu je ranije ove nedjelje pala ispod 16.000 dolara prvi put od kraja 2020. (Tanjug)