UGLJEVIK, GACKO – Gasifikacija termoelektrana u Ugljeviku i Gacku možda je jedino rješenje kako bi one opstale i produžio im se vijek trajanja, ali i nastavila proizvodnja električne energije, kažu sagovornici “Nezavisnih novina”.
Stručnjak za energetiku Almir Bečarević smatra da jeste rješenje da termoelektrane budu gasifikovane, ali je problem starost gasovoda.
“Što se tiče samih termoelektrana, BiH se obavezala preko Energetske zajednice da će termoelektrane postepeno zatvarati. Mi već sad vidimo da one imaju problema. Teško je uopšte naći bilo kakvu kreditnu liniju za ulaganje u termoelektranu na ugalj. To je prvi i osnovni problem. Ono što mi je nejasno od ljudi u Republici Srpskoj koji odlučuju o gasu je to da je gasovod star 50 godina i njegov rok trajanja je pri kraju. Dva puta je već amortizovan. I sada se želi razvijati sistem na starim cijevima. Znači, vi hoćete da pravite mercedese, a glavna i osnovna cijev koja vas veže na Srbiju je fićo. Drugi problem je taj što je Vlada Republike Srpske dodijelila oko 70 miliona KM jer se nije mogla naći kreditna linija jer je taj pravac neisplativ. Pitanje je kako će se i da li će se vratiti taj novac. Postojeći gasovod radi na maksimalno 35 bara, on više ne može raditi na 50 bara. Ne mogu da shvatim da se krenulo sa tim bez bilo kakve ozbiljnije studije i sagledavanja svih ovih parametara i problema”, naglasio je Bečarević.
Nedeljko Elek, direktor preduzeća “Sarajevo-gas” iz Istočnog Sarajeva, kaže da treba odmah uraditi gasifikaciju obje termoelektrane i to bi, prema nekom pretprojektu, koštalo 100-150 miliona KM.
“Trenutno, da bismo u sadašnjem stanju vratili termoelektrane u sistem i da budu na mreži u punom kapacitetu treba nam oko 300 miliona KM. Ovaj prijedlog bi značio kao projekat na Palama. Da promijenimo kotlove termoelektrana, da ih prebacimo na gas i vozimo gas iz Zvornika u obje termoelektrane. Privatna firma iz Trebinja to već radi. Njihova postrojenja su na gas, voze iz Zvornika u Trebinje i to im se isplati. Sa ovim što radimo samo sipamo vodu u more, termoelektranama je istekao vijek trajanja. Gasifikacijom im produžavamo vijek za nekih 30 godina. Mislim da bi se to trebalo uraditi i dovoziti gas iz Zvornika, dok se ne uradi magistralni gasovod do Ugljevika i Gacka”, objasnio je Elek.
On kaže da Republika Srpska više neće čekati dozvolu Savjeta ministara BiH za magistralni gasovod do Banjaluke.
“Izgubili smo dosta vremena što smo uopšte čekali na to da se odobri Istočna interkonekcija i već idemo u svoju priču. Mi već sada radimo snimanje eventualne trase, koja bi bila od graničnog prelaza Karakaj, gdje ima ulaz iz Srbije, preko Bijeljine, gdje je već urađena gasifikacija, pa trasom auto-puta do Banjaluke, Prijedora i eventualno do Novog Grada. To podrazumijeva gasifikaciju Termoelektrane Ugljevik. Sa 72 miliona KM koje je Vlada odobrila radimo magistralni gasovod od Šekovića kako bi postao glavni transportni gasovod do Foče i Trebinja. To je glavna gasna stanica za Federaciju BiH. Kada bismo preusmjerili taj gas prema jugu Republike Srpske, mi bismo Federaciju BiH ostavili bez gasa jer gasna stanica nema kapacitet. Sa ova 72 miliona KM povećavamo kapacitet kako bismo gas iz Šekovića mogli dopremiti i u Federaciju BiH, ali i na jug Srpske”, objasnio je Elek.
Podsjećamo, Milorad Dodik, predsjednik Srpske je prije dva mjeseca rekao da nakon završetka gasifikacije Jahorine, slijedi izgradnja dva strateška pravca kojima bi gas stigao do Banjaluke i Trebinja.
“Odredili smo dva strateška pravca – prema Banjaluci i prema Trebinju, koje ćemo raditi uporedo. Gasovod prema Trebinju radiće ‘Sarajevo-gas’, a od Bijeljine prema Banjaluci “Gas RЕS”. Obje kompanije su u vlasništvu Republike Srpske”, kazao je ranije Dodik.
Inače, Vlada RS je u četvrtak prihvatila da izdvoji 74 miliona KM za izgradnju magistralnog čeličnog gasovoda na potezu primopredajna stanica Jakovice (Šekovići) – Vlasenica – Milići i krak Vlasenica – Ski-centar “Igrišta” – Han Pijesak. (Nezavisne, Foto Rite Gacko)