
BRISEL – Za mnoge od nas, šolja kafe, ili možda nekoliko njih, predstavlja važan ritual koji nas pokreće kroz radni dan.
U periodu 2023–2024. širom svijeta je konzumirano približno 10,62 milijarde kilograma kafe, što je blagi rast u odnosu na oko 10,38 milijardi kg prethodne godine, pokazuju podaci njemačke kompanije Statista.
Dok je nekima dovoljna jeftina instant kafa pripremljena kod kuće, drugi su navikli da piju kafu u omiljenom kafiću ili da je naručuju za ponijeti. Koliko nas košta jedna šolja kafe i koliko se cijene razlikuju širom Evrope, istražio je Juronjuz Biznis (Euronews Business).
Od 27 zemalja Evropske unije i Ujedinjenog Kraljevstva, koje su učestvovale u istraživanju kompanije Presata (Pressata) o konzumaciji kafe na radnom mjestu između januara i marta 2025, radnici u Ujedinjenom Kraljevstvu kupuju najviše kafa za ponijeti – prosječno 1,96 šolja dnevno. Odmah iza su Belgija (1,79 šolja), Poljska (1,77), Francuska (1,76) i Rumunija (1,68).
S druge strane, najštedljiviji su radnici u Luksemburgu, sa prosjekom od 0,82 šolje dnevno. Takođe kontrolu nad troškovima za kafu drže zaposleni u Mađarskoj (0,83), Češkoj (0,84) i Švedskoj (0,9).
Francuska plaća najviše po šolji
Zanimljivo je da Francuska, iako četvrti najveći potrošač kafe za ponijeti, plaća najvišu prosječnu cijenu: 3,42 evra po šolji. Iako stereotipi sugerišu da Francuzi vole kratku, jaku kafu, samo 8,94% anketiranih kupuje espreso za ponijeti. Najpopularniji izbor je kafe late (caffè latte) sa 17,02%, zatim kafe makijato (caffè macchiato) sa 16,17%.
Druga najskuplja kafa nalazi se u Litvaniji, gdje je prosječna cijena šolje 3,39 evra, a najpopularniji su podjednako kapućino (cappuccino) i kortado (cortado), po 14,87%.
Najjeftinija kafa u Danskoj
Najjeftinija kafa, pomalo iznenađujuće, može se naći u Danskoj, sa prosječnom cijenom od samo 1,89 evra. Danci imaju umjerenu zavisnost od kafe, prosječno kupuju 1,32 šolje dnevno, a najviše vole amerikano (Americano).
Danska je, zapravo, jedina zemlja gdje je cijena šolje kafe ispod 2 evra, dok su najbliži konkurenti Slovačka (2,08 evra) i Kipar (2,09 evra).
Kapućino skuplji u Hrvatskoj nego u Italiji
Nešto drugačiju sliku daju podaci o prosječnoj cijeni kapućina u evropskim prijestonicama, koje je prikupio sajt Numbeo.com.
Najskuplji kapućino u Evropi pije se u Kopenhagenu, gdje šolja u prosjeku košta 5,81 evro – znatno više od uobičajene cijene kafe u Danskoj.
Još samo u dvije zemlje kapućino košta više od 5 evra: na Islandu (5,33 evra) i u Švajcarskoj (5,27 evra). U Skandinaviji, Velikoj Britaniji, Belgiji, Nizozemskoj, Francuskoj i Austriji cijene kapućina često prelaze 4 evra.
Na drugom kraju ljestvice nalaze se zemlje istočne Evrope, Balkan i Italija. U domovini kapućina – Italiji – šolja košta svega 1,53 evra. Najjeftinija kafa može se popiti na Kosovu (1,27 evra) i u Ukrajini (1,36 evra).
Poljaci, koji se često žale na cijene u kafićima, nalaze se u sredini ljestvice: kapućino u Varšavi košta 3,64 evra. Međutim, osim Njemačke sve susjedne zemlje imaju niže cijene. U Hrvatskoj, prosječna cijena je 2,14 evra.
Da li su cijene kafe usklađene s prihodima?
U Francuskoj, gdje je kafa najskuplja, prosječna godišnja zarada samaca iznosi 32.354 evra prema podacima Eurostata iz 2024. To znači da šolja kafe čini oko 0,0106% godišnjih prihoda.
U Danskoj, sa prosječnim neto prihodom od 43.913 evra godišnje, kafa je još pristupačnija, čineći samo 0,004% godišnjih primanja.
Čini se da zemlje sa višim prihodima imaju i bolju vrijednost za novac. Tako, na primjer, radnici u Luksemburgu, sa prosječnim godišnjim prihodom od 50.410 evra, plaćaju oko 3 evra po kafi – što iznosi svega 0,005% njihovih godišnjih prihoda, prenosi Forbes. (Foto Pixabay)