DUBAI – Desetak država, predvođenih Holandijom, obavezalo se  da objavi popis svojih subvencija za fosilna goriva u roku od godinu dana, sa ciljem stvaranja jasne strategije za njihovo ukidanje.

Vlade su se na samitu Ujedinjenih nacija o klimi 2021. u Glazgovu složile da postepeno ukinu “neefikasne” subvencije za fosilna goriva kako bi pomogle u suzbijanju globalnog zagrijavanja, ali državama je ostavljeno da same odluče kako će to učiniti, podsjeća Rojters.

Globalne subvencije za fosilna goriva su od tada rasle, i to za dva biliona dolara u posljednje dvije godine, da bi dostigle rekordnih sedam biliona dolara u 2022., prema Međunarodnom monetarnom fondu (MMF).

“Ne možemo postepeno da ukinemo fosilna goriva bez rješavanja subvencija za njih”, rekao je holandski ministar za klimu i energetiku Rob Jeten na klimatskom samitu UN COP28 u Dubaiju.

Dobrovoljni sporazum kome su države pristupile pod vođstvom Holandije, obezbjeđuje elemente za odlaganje takvih subvencija, koje se obično koriste da pomognu u zaštiti potrošača tako što održavaju niske cijene goriva, posebno tokom kriza cijena energenata.

Sporazum su podržale Antigva i Barbuda, Austrija, Belgija, Kanada, Kostarika, Danska, Finska, Francuska, Irska, Luksemburg i Španija. Kina, koja nije pristupila ovoj koaliciji, prošle godine je obezbijedila 2,2 bilona dolara subvencija za fosilna goriva, u iznosu od 12,5 odsto ukupnog BDP-a zemlje, utvrdio je MMF.

Sjedinjene Države, za koje MMF procjenjuje da su potrošile oko 760 milijardi dolara na subvencije za fosilna goriva 2022. godine, takođe nisu potpisale ovaj sporazum, navodi Rojters.