ZAGREB – Kuna s današnjim danom i definitivno odlazi u istoriju, s obzirom da završava dvosedmični period dvojnog opticaja u kojem su građani osim evrima, proizvode i usluge mogli plaćati i kunama.
Hrvatska je s 1. januarom 2023. postala 20. članica evrozone, kada je započeo i period dvojnog opticaja, koje završava u subotu, 14. januara, u 24 sata.
Dvojnim opticajem željela se dodatno olakšati zamjena preostalih kuna te prilagodba i snabdijevanje evrima, a prilikom gotovinskog plaćanja u kunama građani su u pravilu od kasirki u trgovinama, konobara, frizera i ostalih pružatelja usluga “kusur” trebali dobijati u evrima, uz oslonac na fiksni kurs konverzije, koji iznosi 7,53450 kuna za evro.
Inače, građani mogu isključivo tokom dvanaest mjeseci ove godine kunsku gotovinu u eursku bez naknade mijenjati u poslovnicama banaka, Fine i Hrvatske pošte.
No, pritom kod Fine i Pošte postoji limit, pa ako građani u jednoj transakciji mijenjaju više od 100 novčanica i 100 kovanica, te institucije će im naplatiti naknadu, dok u bankama nema ograničenja i zamjena kuna za evre je besplatna bez obzira na broj kovanica i novčanica.
Takođe, građani kunsku gotovinu mogu bez ikakvih ograničenja i naknada konvertirati u evre i polaganjem novca na bankovne račune.
Hrvatska narodna banka (HNB) će pak gotov novac kune za gotov novac evra mijenjati od 1. januara 2024. godine, bez naknade, po fiksnom kursu konverzije, i to kovanice kune, uključujući lipe, do 31. decembra 2025., a novčanice kune bez vremenskog ograničenja.
Za lakše privikavanje građana na novu valutu ostaje obveza dvojnog iskazivanja cijena roba i usluga, u kunama i evrima, koje je započela u septembru prošle godine, a protegnuće se i na cijelu ovu godinu. (Hina)