ZAGREB – Hrvatskoj nedostaje radnika u gotovo svim segmentima privrede, od radno intenzivnih djelatnosti do visokokvalifikovanih stručnjaka.
S jedne strane Hrvatska bilježi negativne demografske trendove, niski prirodni priraštaj te iseljavanje stanovništva, pri čemu u velikom broju iseljavaju visokoobrazovani koji su se školovali u Hrvatskoj, ali očito za tuđe tržište rada, a s druge je, posljedično, sve veći uvoz radne snage jer bez stranih radnika mnogi bi poslovni procesi naprosto stali.
Lani je u Hrvatskoj izdano više od 172.000 radnih dozvola za radnike iz trećih zemalja, najviše za Zagreb i priobalne županije, a najviše se traže radnici u građevini i turizmu.
Potrebe za stranom radnom snagom samo rastu, a tako će vjerojatno biti i ove godine. No, iz MUP-a su sada najavili da će se postrožiti uslovi za izdavanje radnih dozvola na način da će se uvesti novi uslovi za davanje pozitivnog mišljenja Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, piše Novi list.
Prema Zakonu o strancima, pozitivno mišljenje HZZ-a temelj je naime na kojemu MUP izdaje radne dozvole.
Dodatno će, poručuju, provjeravati poslodavce i uslove rada koje nude, pojačaće se nadzor poslodavaca kako bi detekovali one koji »zloupotrebljavaju sistem«, s ciljem da ih se isključi iz sistema zapošljavanja.
Kako će se sve to odraziti na tekuća kretanja na tržištu radne snage u ovoj godini, ostaje za vidjeti, no dugoročno trend je jasan. U Hrvatskoj udruzi poslodavaca nedavno su izračunali da će u Hrvatskoj do 2030., uz pretpostavku stabilnog rasta BDP-a, biti između 400 i 500 hiljada stranih radnika pa bi svaki četvrti radnik u Hrvatskoj tada mogao biti stranac. Strani radnici, predviđa HUP, tada bi činili četvrtinu ukupne radne snage u Hrvatskoj.
Kako dugoročno zadržati i vratiti domaću radnu snagu i riješiti problem nedostatka radnika te koji su novi trendovi na tržištu rada, tema je konferencije Novog lista Radna snaga 2024. – povezivanje potreba i potencijala, koja će 1. marta biti održana u Opatiji, a koja će okupiti ključne ljude hrvatske politike i privrede kako bi raspravljali o ovim gorućim pitanjima za hrvatsku ekonomiju i društvo.