NEW DELHI – Indija je zabranila izvoz ne-basmati bijele riže s trenutnim stupanjem na snagu u četvrtak kasno, posljednji u pokušaju vlade da obuzda visoke cijene hrane.
Ministarstvo za zaštitu potrošača saopštilo je da će zabrana pomoći u osiguravanju “odgovarajuće dostupnosti” bijele riže koja nije basmati u Indiji, kao i “ublažiti rast cijena na domaćem tržištu”.
Indija je vodeći svjetski izvoznik riže, s više od 40% globalne trgovine rižom, kao i drugi najveći proizvođač nakon Kine.
Analitičari su za CNBC rekli da bi ovosedmična zabrana mogla još više povećati ionako visoke cijene, pojačavajući učinke rujanske zabrane isporuka lomljene riže u zemlji.
“Globalne [zalihe] riže bi se drastično smanjile… budući da je zemlja drugi najveći svjetski proizvođač osnovne hrane”, rekla je Eve Barre, ekonomistica ASEAN-a u osiguravatelju trgovinskih kredita Coface.
Barre je rekao da će Bangladeš i Nepal biti najteže pogođeni zabranom, jer su obje zemlje glavna izvozna odredišta.
Uz smanjenje globalne ponude riže, panične reakcije i špekulacije na svjetskim tržištima riže pogoršale bi rast cijena.
Zabrana bi takođe mogla pogoršati nesigurnost hrane u zemljama koje su uveliko ovisne o riži, predvidjela je analitička kompanija za poljoprivredu Gro Intelligence u nedavnom izvještaju objavljenom prije objave.
“Glavna odredišta za indijsku rižu su Bangladeš, Kina, Benin i Nepal. Druge afričke zemlje takođe uvoze velike količine indijske riže”, napisali su analitičari Gro Intelligencea.
Prema Ministarstvu za zaštitu potrošača, bijela riža koja nije basmati čini oko 25% indijskog izvoza riže.
Pogođeni uvoznici mogli bi se okrenuti alternativnim dobavljačima u regiji, poput Tajlanda i Vijetnama, rekla je viša ekonomistica banke DBS Radhika Rao.
“Osim smanjenja globalne ponude riže, reakcije panike i špekulacije na globalnim tržištima riže pogoršale bi porast cijena”, rekao je Barre iz Cofacea.
Cijene se već kreću na najvišim desetljećima, dijelom zbog smanjene zalihe kada je osnovna namirnica postala atraktivna alternativa dok su cijene drugih glavnih žitarica skočile nakon ruske invazije na Ukrajinu u veljači 2022.
Cijene pšenice skočile su ove sedmice nakon što se Rusija povukla iz crnomorskog sporazuma o žitaricama. Sporazumom se nastojalo spriječiti globalnu prehrambenu krizu dopuštajući Ukrajini da nastavi izvoziti.
“Inflacija riže već se ubrzala s prosječnih 6% na godišnjem nivou prošle godine na gotovo 12% u junu 2023.”, rekao je Rao iz DBS-a.
Fjučersi sirove riže porasli su za 1% više na 15,8 dolara po težini (ctw) nakon objave Indije.
Južnoazijska nacija bori se s visokim cijenama povrća, voća i žitarica. Cijene paradajza u Indiji porasle su više od 300% posljednjih sedmica zbog loših vremenskih prilika. Anketa Reutersa predviđa da će inflacija u zemlji vjerojatno dosegnuti 4,58% goišnje zbog skokovitog rasta cijena hrane.
Viši analitičar Rabobank Oscar Tjakra predvidio je da će globalne cijene riže dodatno rasti zbog udjela Indije na globalnom tržištu. Tjakra je predvidio da bi cijene čak mogle premašiti najviše nivoe u drugom tromjesečju kada je gruba riža dosegla nivo od 18 dolara po cwt. (Seebiz)