KANBERA – Pogođena kineskim carinama, australijska vinska industrija se bori da nadoknadi uticaj pada izvoza, do kojeg je došlo uprkos naporima da izgradi nova tržišta, nabavi grožđe i traži pomoć vlade, rekli su rukovodioci industrije.
Iako proizvođači vina u EU nisu dio ovog konflikta, njeni sektori svinjskog mesa i rakije strahuju da bi mogli biti pogođeni mjerama odmazde iz Pekinga, nakon što je blok uveo carine do 38 odsto na električna vozila kineske proizvodnje. Australijski sektori su se suočili sa sličnim ograničenjima nakon što su pozivi zemlje da se ispita porijeklo COVID-19 doveli do kineskih ograničenja uvoza na niz njenih proizvoda.
Prve tarife na vino uvedene su u novembru 2020, podsjeća Rojters.
Dok je većina industrija uspela da pronađe alternativna, iako često manje profitabilna tržišta, australijska vinska industrija izgubila je tržišni udio, ključne odnose i profit nakon što je Kina uvela carine do 218 odsto. Australija je bila peti po veličini svjetski izvoznik vina, a Kina je najvrednije izvozno tržište za Kanberu, dok je ovaj potez Pekinga uništio izvoz vrijedan 800 miliona dolara godišnje.
Australijski izvoz vina u 2023. vrijedio je 34 odsto manje nego 2019. godine, prema podacima australijske trgovine. (Agencije, Folto pixabay)