Međunarodni monetarni fond (MMF) blago je snizio procjene rasta globalne ekonomije za 2020. godinu zbog snažnijeg od očekivanog usporavanja u Indiji i drugim ekonomijama u razvoju, pokazale sMMF-ove međuprognoze za globalnu ekonomiju.

Globalni rast mogao bi dosegnuti 3,3 posto u 2020, nasuprot 2,9 posto u 2019. što je bio najslabiji rast od finansijske krize prije deset godina.

Za obje godine projekcije su tako snižene za 0,1 postotni bod odnosu na prognoze iz oktobra prošle godine. Rast bi trebao blago ubrzati na 3,4 posto u 202., čime je i ta procjena takođe snižena, za 0,2 postotna boda u odnosu na oktobar, objavio je MMF.

Snižene prognoze odražavaju MMF-ove ponovne ocjene ekonomskih izgleda za niz velikih tržišta u nastajanju, ponajprije Indije, gdje je domaća potražnja usporila oštrije nego se očekivalo zbog smanjene ponude kredita i stresa u nebankarskom setoru.

U MMF napominju i da su smanjene prognoze rasta za Čile zbog društvenih nemira, a smanjene su i za Meksiko, zbog kontinuirane slabosti investicija.
U MMF-u ističu da je popuštanje napetosti između SAD i Kine, koje je zakočilo rast BDP-a u 2019., popravilo raspoloženje na tržištu, zbog prvih signala da su trgovina i proizvodnja možda dosegnule najnižu tačku.

Prvi znakovi stabilizacije mogli bi se održati i u konačnici ojačati vezu između i dalje otporne lične potrošnje i poboljšane korporativne potrošnje, ocijenili su u MMF-u.
Kao glavni činilac koji ograničava rast u MMF-u ističu neizvjesnosti u vezi carina i pripadajuće negativne posljedice na privatne investicije.

“Međutim, nekoliko naznaka točki preokreta već se očituje u globalnim makroekonomskim podacima”, dodaju.
Oprezne prognoze MMF-a pretpostavljaju da neće biti dodatnog zaoštravanja napetosti u američko-kineskim trgovinskim odnosima te da će Britaniju na uređen način izaći iz EU-a krajem januara. (Indikator.ba)