
SARAJEVO – Namjenska industrija BiH je za pet mjeseci ove godine ostvarila izvoz vrijedan 285.259.770 KM, što je više za 80 miliona KM ili za 39,1 odsto nego u istom periodu lani.
Iz Spoljnotrgovinske komore BiH ističu da su ovi podaci pokazatelj snažnog izvoznog potencijala i sve većeg međunarodnog interesovanja za proizvode namjenske industrije BiH, kao i da ostvareni rezultat ukazuje na konkurentnost domaćih proizvođača u globalnim okvirima, posebno u pogledu kvaliteta, pouzdanosti i ispunjavanja međunarodnih standarda.
SAD, Češka i Srbija su, kako navode, zadržale poziciju najznačajnijih kupaca, čime je potvrđena stabilna potražnja na tim tržištima, a u ovoj godini zabilježen je i znatan izvoz u Saudijsku Arabiju.
U Sjedinjene Države izvezena je roba vrijedna oko 77,15 miliona KM, u Češku oko 53,12 miliona KM, u Srbiju 25,06 miliona KM, dok je izvoz u Saudijsku Arabiju iznosio oko 23,72 miliona KM.
Istovremeno, naglašavaju iz Komore, zabilježen je znatan rast izvoza u Njemačku i Hrvatsku, tržišta unutar EU sa visokim regulatornim zahtjevima, što dodatno potvrđuje spremnost domaće industrije da se pozicionira među pouzdane dobavljače za evropske i NATO članice.
Iz Spoljnotrgovinske komore dodaju da je posebno zanimljiv rast izvoza u Burundi, koji ukazuje na prodor na nova, netradicionalna tržišta i potencijal za budući rast, te navode da je izvoz u ovu zemlju iznosio skoro pet miliona KM.
“S druge strane, zabrinjavajući je nagli pad izvoza u Veliku Britaniju, Bangladeš, Indiju i Švajcarsku. Ovi trendovi mogu biti posljedica promjena u geopolitičkom okruženju, regulatornim ograničenjima i promjeni strukture potražnje”, upozoravaju iz Komore.
Podsjećaju da je na nedavno održanoj sjednici Grupacije namjenske industrije Spoljnotrgovinske komore istaknuto da postoji potreba za strateškim pozicioniranjem domaće namjenske industrije.
“Diverzifikacija izvoznih tržišta istaknuta je kao prioritet, čime se želi smanjiti prekomjerna izloženost politički nestabilnim regijama, ali i potencijalnim promjenama u spoljnopolitičkom kursu ključnih partnera, poput SAD”, ističu iz Komore.
Iako su SAD značajan kupac, dodaju iz Komore, oslanjanje na jedno tržište nosi sistemske rizike koji se mogu ublažiti širenjem prisustva na stabilnija i strateški kompatibilna tržišta.
Posebno važan segment, kako navode, predstavlja jačanje institucionalne i diplomatske podrške, prenosi Srna. (Foto Pixabay)